پیامبر اکرم(ص)فرمودند:نشان منافق سه چيز است:سخن به دروغ بگويد،از وعده تخلف كند،در امانت خيانت نمايد./تحف العقول ص 316

شهرسازی اسلامی پایه و بنیان نظام مهندسی است

شهرسازی اسلامی پایه و بنیان نظام مهندسی است

مدیر حوزه های علمیه: شهرسازی اسلامی پایه و بنیان نظام مهندسی است/ حوزه آماده همکاری برای شهرسازی اسلامی است.

آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار مدیرکل راه و شهرسازی استان قم، ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان، اظهار داشت: ادارات کل و مجموعه های قم، با مجموعه های استان های دیگر متفاوت هستند؛ چراکه وصل به حوزه های علمیه بوده و باید تفاوت ها محسوس باشد.

وی ابراز داشت: باید نگاهی جامع تر در مجموعه شما اعم از «فلسفی»، «فقهی»، «ارزشی و اخلاقی» و «تاریخی و تمدنی اسلامی» وجود داشته باشد؛ چرا که این چهار مسئله به یکدیگر پیوسته بوده و مرتبط می باشند.

مدیر حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: اگر بخواهیم به نگاه و نظریه جامع و کلان اسلامی برسیم، باید این چهار مسئله را در کنار یکدیگر قرار دهیم تا دستاورد مناسب را به دست آوریم.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه تصریح کرد: شهرسازی اسلامی پایه و بنیان موضوع نظام مهندسی است و باید با توجه و دقت بیشتری به این مسئله نگاه کرد؛ البته باید این اعتراف را داشته باشیم که حوزه علمیه به رغم تمام توانمندی ها، ورود دقیق و مجتهدانه ای کمی به این موضوعات داشته است.

امام جمعه قم بیان داشت: یکی از مباحث موجود در موضوع راه و شهرسازی، مسائلی است که در غرب تولید شده؛ البته باید این نکات را دید؛ ولی در آن متوقف نشد و ادامه مسیر داد.

آیت الله اعرافی اظهار داشت: ایجاد کارگروه هایی برای این موضوعات متشکل از اعضای اداره کل راه و شهرسازی و فضلایی از حوزه علمیه می تواند گره گشای بسیاری از مسائل باشد.

وی در بخش دیگر از سخنان خود به فضیلت های ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: تلاوت قرآن یکی از برنامه های ما در این ماه است و در این کتاب آسمانی شاخص هایی برای شهر اسلامی بیان شده که امنیت، آسایش و پرستش خداوند متعال از جمله این شاخص ها می باشد.

مدیر حوزه های علمیه ابراز داشت: محور شهر اسلامی، امنیت جامعه است که خط دهنده به اخلاق و وظایف شهروندان و حافظان امنیت آن می باشد.

در ابتدای این دیدار، مهندس صبوری، مدیرکل راه و شهرسازی استان قم با ارائه گزارشی گفت: برگزاری همایشی با موضوع اخلاق مهندسی از سوی وزارت راه و شهرسازی ابلاغ گردیده که دبیرخانه این همایش به استان قم محول شده است.

وی اظهار داشت: حوزه علمیه ظرفیت بزرگی برای دستگاه های گوناگون است تا بتوانند از آن استفاده نمایند؛ به همین دلیل از شما به عنوان مدیر حوزه های علمیه برای سخنرانی و حضور در این همایش دعوت می نماییم.

گفتنی است؛ مهندس مقومی، رئیس نظام مهندسی استان قم نیز در این دیدار گفت: ما در قم مهندسین جوانی داریم که هم روحانی بوده و هم از مهندسان ما هستند که از امتیازات استان قم می باشد.

وی خاطرنشان ساخت: امروز در زمینه اخلاق مهندسی در کشور کار مناسبی انجام نشده و نیازمند تقویت و بومی سازی آن هستیم.

رئیس نظام مهندسی استان قم تصریح کرد: بیش از پنج هزار نفر از مهندسین در نظام مهندسی قم عضو بوده و بیش از نیمی از آنان پروانه اشتغال دارند.