پیامبر اکرم(ص)فرمودند:نشان منافق سه چيز است:سخن به دروغ بگويد،از وعده تخلف كند،در امانت خيانت نمايد./تحف العقول ص 316

فرار مالیاتی تبعیض بسیاری در کشور ایجاد کرده است

فرار مالیاتی تبعیض بسیاری در کشور ایجاد کرده است

مدیر حوزه های علمیه:از نکات مهم در نظام مالیاتی آن است که باید از حداکثر اختیارات و توان برای عدم فشار به طبقه متوسط و پایین جامعه استفاده کرد.

آیت الله اعرافی در دیدار مدیرکل و مسئولان امور مالیاتی استان قم اظهار داشت: خدمت در قم دارای فضیلتی است که با شهرهای دیگر قابل قیاس نیست؛ چراکه امروز صد هزار نفر در قم مشغول تحصیل معارف اسلامی بوده و در تمام دنیا تأثیرگذار است.

وی ابراز داشت: باید این فرهنگ در جامعه پیاده شود که بودجه دولت و گردش مالی بر پایه عوارض و مالیات باشد و شکی در این مطلب نیست؛ چراکه برای دوری از بودجه های نفتی مجبور به ورود در این عرصه ها می باشیم.

مدیر حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: دریافت مالیات، رکنی از ارکان نظام بوده و جنبه شرعی نیز در آن وجود دارد؛ البته نیازمند فرهنگ سازی و اهتمام مردم در این عرصه می باشیم.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه تصریح کرد: حوزه و روحانیت نیز طبعا برای فرهنگ سازی در این عرصه وظیفه داشته و ورود خواهد کرد.

امام جمعه قم بیان داشت: از نکات مهم در نظام مالیاتی آن است که باید از حداکثر اختیارات و توان برای عدم فشار به طبقه متوسط و پایین جامعه استفاده کرد.

وی اظهار داشت: امروز فرار و گریز مالیاتی تبعیض بسیاری را در جامعه ایجاد نموده و مالیات دهندگان را نیز ناامید خواهد کرد؛ باید برای این دسته از افراد و گروه ها برنامه ریزی خاصی انجام شود تا عدالت فراگیر گردد.

مدیر حوزه های علمیه ابراز داشت: امروز کشور در رکود قرار داشته و نظام مالیاتی و تسهیلاتی بانک ها موظف به کمک و همراهی با مردم هستند تا از مشکلات موجود کاسته شود؛ البته خبرهایی شنیده شده که کمک هایی در این عرصه انجام گرفته که جای تقدیر دارد.

آیت الله اعرافی خاطرنشان ساخت: امروز موضوع تعاونی ها همچنان مورد کم توجهی قرار داشته و با رونق این بخش، می توان کمک شایانی به تولید و اشتغال و همچنین عدالت اجتماعی کرد.

وی تصریح کرد: در دنیا مرسوم است که نظام مالیاتی از فعالیت های خیر و حضور مردم در فعالیت های عمومی حمایت می کند که امید است اهتمام ویژه ای بر این موضوع انجام شود؛ چراکه منشأ خیرات و برکات در کشور خواهد شد.

مدیر حوزه های علمیه بیان داشت: پرداخت عوارض و مالیات وظیفه همه ماست و در مرکز مدیریت حوزه های علمیه نیز چند ده میلیارد تومان از دیون باقیمانده سال های گذشته خود را پرداخت نموده است؛ چراکه حق مردم قم بوده است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه اظهار داشت: دستگاه هایی که در معرض پول می باشند، در معرض فساد نیز بوده و باید دقت های بیشتری در این موضوع انجام شود.

همچنین در ابتدای این دیدار، امدادی فر، مدیرکل امور مالیاتی استان قم نیز به ایراد سخن پرداخت و گفت: امروز فرارهای مالیاتی لطمه بسیاری وارد نموده که در راستای قانون مبارزه با پولشویی فعالیت های مناسبی در این موضوع انجام پذیرفته و اداره اطلاعات استان قم همکاری های مناسبی انجام داده است که جای تقدیر و تشکر از این عزیزان دارد.

وی ابراز داشت: امسال بیش از 90 درصد مالیات ها از سوی مردم پرداخت شده که راضی کننده بوده و بیش از 75 میلیارد تومان به شهرداری ها و دهداری ها در راستای خدمت به شهر و مردم کمک شده است.

امدادی فر در پایان گفت: مجموعه امور مالیاتی استان به عنوان سربازان نظام آماده هرگونه همکاری و خدمتگزاری است.