پیامبر اکرم(ص)فرمودند:نشان منافق سه چيز است:سخن به دروغ بگويد،از وعده تخلف كند،در امانت خيانت نمايد./تحف العقول ص 316

حوزه به حل مشکلات اجتماعی ورود کند

حوزه به حل مشکلات اجتماعی ورود کند

آیت الله اعرافی:مدیریت حوزه علیرغم همه مشکلاتی که دارد، اما قاطعانه به دنبال این است، آنچه را رهبری و مراجع معظم، انقلاب و نظام از حوزه انتظار دارند را محقق کند.

آیت الله اعرافی در نشست معاونت تبلیغ حوزه های علمیه که در مرکز مدیریت حوزه در قم برگزار شد گفت: باید قدردان شهدا و خانواده شهدا باشیم، چرا که هر چه داریم از شهدا و خانواده آنها است.

 مدیر حوزه های علمیه با بیان این که در حوزه دستاورهای خوبی بدست آمده  است اظهارداشت:   این دستاوردها را مدیون انقلاب و شهداء می دانیم و باید متشکر بود و برای آینده بهتر حوزه و جامعه تلاش بیشتر کرد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه اظهار داشت: در دنیای بسیار پیچیده قرار گرفته ایم و انقلاب، اهداف پیچیده ای را دنبال می کند. غیر از مواجهه و برخوردهای سیاسی، اگر در حوزه های معرفتی و سایر حوزه ها، بتوانیم فعالیتی داشته باشیم، قطعا توانسته ایم خدمات بهتری به دنیا عرضه کنیم.

امام جمعه قم افزود: یکی از مشکلات جوامع مختلف،الحاد و بی دینی است. باید در این رابطه فعالیت جدی تری کرد  و با دنیا ارتباط داشت. در این رابطه دشمن فعالیت جدی کرده و اکنون مواجه با موج کاملا الحادی از سوی ادیان هستیم.

آیت الله اعرافی گفت: موج دوم ادیان محلی است. این تعداد که زیاد است، نوعی بت پرستی را دنبال می کنند و همه با این موج مواجه هستند. علاوه براین، موج مسیحیت و طیفی ازموج و تفکرات در دنیای اسلام و تشیع لندنی است.   

مدیر حوزه های علمیه عنوان کرد: حوزه در برابر انواع موج های سنگین قرار دارد و این امواج الان فعال شده است و حوزه را هدف گیری کرده و فکر و اندیشه اسلامی را در نور دیده است. اگر دقت کنیم باید بیشتر در این حوزه فعالیت کنیم.

عضو شورای عالی حوزه  های علمیه اظهار داشت: آنها از موجی به نام انقلاب که از درون حوزه قم فعال شده هراسان و متعجب شده اند که توانسته در مدتی این همه در دنیا درخشش داشته باشد و موجب بیداری خیلی از  افراد شود. اگر همین نگاه به امواج،  مورد دقت قرار گیرد، باید همه شبانه روز و جهادی کار کنیم تا بتوانیم با الحادی گری آنها مقابله کنیم.

امام جمعه قم افزود: به رغم همه برکات درحوزه علمیه، ولی حوزه دارای چالش فراوانی است و حوزه و روحانیت به صورت منسجم در رابطه با امواج موجود  وتفکرات مختلف در جهان فعالیتی ندارد، اما از آن طرف صد اندیشکده دنیا در مورد حوزه و روحانیت فعالیت می کند. مشکل این است که خودمان نتوانسته ایم حوزه و روحانیت را خوب بشناسیم. 

آیت الله اعرافی عنوان کرد: مدیریت حوزه علیرغم همه مشکلاتی که دارد، اما قاطعانه  به دنبال این است، آنچه را رهبری و مراجع معظم، انقلاب و نظام از حوزه انتظار دارند را محقق کند.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه اظهار داشت: حوزه انقلابی این است که در همه عرصه ها در دنیا متجلی باشد و بتواند طوری فعالیت کند تا پاسخگوی نیازها باشد.

امام جمعه قم  به اهم ماموریت های معاونت تبلیغ اشاره و تاکید کرد: مهمترین ماموریت معاونت تبلیغ اقدامات تصدی گرایانه در موضوعات مختلف، گنجاندن روح و رصد تبلیغ به معنای جامع در همه نظامات حوزه و هم افزایی با نهادهای دیگر است. 

آیت الله اعرافی گفت: اگر نظام آموزشی و پژوهشی حوزه به تبلیغ ختم نشود و نگاه جدی به تبلیغ نداشته باشد، معلوم است جایی از حوزه می لنگد؛ پس باید نگاه به تبلیغ در نظامات حوزه، جدی باشد.

 مدیر حوزه های علمیه عنوان کرد: باید طرح هم افزایی، کشوری باشد و معاونت به سمت این ماموریت های تعیین شده برود و آنها را اجرا کند.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه اظهار داشت: حل مشکلات اجتماعی از موضوعات جدی است که باید حوزه و معاونت تبلیغ دنبال کنند. ضرورت دارد حوزه در صحنه های مختلف اجتماعی نقش ایفاء کند و این مسئله مورد تاکید رهبر انقلاب است و لازم است نگاه جدی تری به این مسئله داشت.

امام جمعه قم افزود: مسئله دیگر داشتن رویکرد تهاجمی به بحث تبلیغ است؛ مبلغان باید بدانند در انفعال نیستیم؛ باید روح تبلیغ، تهاجمی و از موضع طلبکارانه باشد. نباید حس کنیم که در حوزه تبلیغ و محتوایی کمبود داریم؛ اگراین گونه فکر کنیم،  یعنی شکست را خودمان رقم زده ایم.

آیت الله اعرافی بر راه اندازی و توجه جدی به حوزه هنر سازنده و متعهد تاکید کرد و افزود: این مسئله مورد تاکید رهبر انقلاب است و باید در حوزه حیات و پویایی داشته باشد.

 مدیر حوزه های علمیه عنوان کرد: طرح جامع مهارت های تبلیغی از دیگر مسائل  مهم در حوزه است و باید به صورت تخصصی دنبال و هدایت شود.  موضوع دیگر طرح مسجد محوری، آمایش، حبل المتین و طرح تحول آموزش و پرورش از سوی حوزه است؛ اینها مباحثی است که باید مورد توجه جدی تری قرار گیرد.