--


پیامبر اکرم(ص)فرمودند:نشان منافق سه چيز است:سخن به دروغ بگويد،از وعده تخلف كند،در امانت خيانت نمايد./تحف العقول ص 316

حوزه انقلابی جایگاه مهمی در رفع مشکلات دارد

حوزه انقلابی جایگاه مهمی در رفع مشکلات دارد

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: قدردان فرصت طلبگی و امکاناتی که در زمان حال برای طلاب در دوران انقلاب وجود دارد باشیم و از آن بهره بگیریم.

آیت الله محمد یزدی در همایش گرامیداشت دهه فجر و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که مدرسه علوی در قم برگزار شد عنوان کرد:انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) فرصت های ارزشمندی را در اختیار طلاب و حوزه های علمیه قرار داد.

عضو فقهای  شورای نگهبان افزود: طلبگی دارای شرایط ویژه ای است در سایه انقلاب همه امکانات برای طلبگی و درس فراهم شده و حوزه باید از این شرایط به بهترین نحو استفاده کند و طلاب نیز قدر جوانی و وقت و اساتید و امکانات فعلی را بدانند.

وی اظهار داشت: انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) فرصت های ارزشمندی را در اختیار طلاب و حوزه های علمیه قرار داد.

آیت الله یزدی اظهار داشت: طلبه باید با مردم با زبانی گویا صحبت کند و در نوشتن نیز این گونه باشد؛ چرا که تربیت در گفتن و نوشتن دو نکته مهم در طلبگی به خصوص در دوران جوانی است.

وی تصریح کرد:استفاده طلاب از واژه های سنگین و غیر قابل فهم  در مواجهه با مردم صحیح نیست و باید به گونه ای سخن بگوید که با آنان در منبرها ارتباط خوبی ایجاد کند و پاسخگوی نیازهای جامعه باشد.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همچنین درباره امام خمینی (ره) و ویژگی های شخصیتی بنیانگذار انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: ایشان توجه ویژه ای به شرایط طلبگی و حضور طلبه در میان مردم داشتند و حتی بعد از درس فرصتی را برای پاسخگوئی به سوالات طلاب اختصاص می دادند و او  را در جهت رسالت خطیرش راهنمایی می فرمودند.

وی بیان کرد:اکثر مراجع فعلی از شاگردان ایشان بودند و از نزدیک با منش و اخلاق امام آشنایی دارند؛ امام خمینی(ره) توجه و محبت ویژه ای نسبت به شاگردان داشتند و برای پرورش روحیه و تهذیب نفس و اخلاق طلبه ارزش و بهای زیادی قائل بودند.

آیت الله یزدی عنوان کرد:ایشان توصیه های خوبی به طلاب داشتند و آن ها را در تربیت نوشتن و پاسخگوئی به شبهات و امر به معروف و نهی از منکر توصیه می فرمودند و نسبت به انجام بحث های سیاسی نیز تاکید داشتند.

وی گفت:ما در آن دوران بحث های سیاسی بر طبق سفارش امام (ره)داشتیم و مباحثاتی انجام می دادیم و در این جلسات مسائل مهمی را مطرح می کردیم. بنده در دوران جوانی اگر به شبهه یا سوالی برخورد می کردم، نزد استادم امام(ره) می رفتم و از رهنمون های ایشان بهره مند می شدم.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: من در عنفوان جوانی در یکی از شهرها منبر می رفتم در آن زمان یکی از بازاریان ثروتمند بیان کرد؛ حاضر است نیمی از ثروت خود را بدهد تا در منبر باقی بمانم، چرا که در این شهر فرد روحانی که بر منبر برود کم است و مردم به فردی روحانی نیاز دارند.

آیت الله یزدی در این باره افزود: بنده ولی به واسطه علاقه ای که به طلبگی داشتم درس و بحث را انتخاب کردم، این فرد حتی تهدید کرد که اگر نپذیرم در آخرت باید پاسخگو باشم از این باب گفتم، باید از آیت الله خمینی (ره) استادم کسب تکلیف کنم و به همین دلیل به ایشان مراجعه کردم.

وی گفت:امام(ره) در این باره فرمود، به دلیل اینکه سهم امام هزینه تربیت شما شده است بر این اساس واجب است که در قم در بحث و درس حوزه حاضر باشید و در ایام تعطیلی در میان مردم بروید، طبق بیانات امام(ره)  طلبه باید در میان مردم باشد به ویژه طلاب جوان اهل قلم و بیان، باید این ویژگی را داشته باشد، طبق گفته امام(ره) طلبه باید به درد مردم بخورد.

عضو  فقهای شورای نگهبان تاکید کرد:خوشبختانه امروز فضای خوبی برای رشد علمی و قلم و بیان در حوزه ها وجود دارد از این امکانات بهره بگیرید و وقت را غنیمت بشمارید.

وی بیان کرد:امام (ره) و رهبری در رشد و تربیت طلاب اثر گذار بوده اند و انسان های بزرگی در دامان این عزیزان پرورش یافته اند در این راستا امروز رهبری را بسیاری از علمای اسلام به عنوان مرجع می شناسند.

آیت الله یزدی تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب بنده یک دوره برای مجلس انتخاب شدم و رفت و آمدها با رئیس جمهور وقت، آیت الله خامنه ای داشتم ارتباط من با رهبری از همان جا آغاز شد.

وی توضیح داد: در آن دوران امام خمینی(ره) از آیت الله خامنه ای به عنوان رئیس جمهور خواستند تمرکز بر شورای مجریه و نظارت را بازنگری نمایند که بر این اساس جلساتی برگزار می شد و بنده به حکم امام دعوت شده بودم که علاوه بر خبرگان رهبری در جلسات حضور داشته باشم در این باره موفق شدیم، آئین نامه داخلی را بنویسیم.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد:در طول این جلسات نیز آیت الله خامنه ای از بنده خواستند برای برگزاری جلسات طلبگی افرادی را معرفی کنم بنده از شورای نگهبان و فقهای شورای نگهبان افرادی را معرفی کردم و جلساتی فقهی رابرگزار می کردیم.

وی گفت: این جلسات از زمان حیات امام(ره) آغاز شد و در این جلسات می دیدم که آیت الله خامنه ای فردی مسلط و آگاه به مباحث است بنده از تفکرات ایشان در مباحث استقبال می کردم و با توجه به خروجی این جلسات بود که پیرامون مرجعیت ایشان نظر دادم. بنده در آن زمان معتقد بودم ایشان حق مرجعیت دارند ،بنده هیچ گاه آخرت خود را برای دنیای دیگران نفروختم و بر مرجعیت ایشان طبق شناخت خود سخن گفتم.

این استاد حوزه در این جلسه در پاسخگوئی به سوالات طلاب نیز درباره حقوق های نجومی اظهار داشت:بنده مسئولیت هایی را در طول طلبگی و زندگی عهده دار بودم ،اما هیچ گاه در هیچ مسئولیتی نجومی حقوق دریافت نکردم.

وی افزود:با توجه به حضور و سوابق خود در شورای نگهبان و قوه قضائیه در آن دوران نیز به یاد ندارم که فردی حقوقی نجومی دریافت می کرد.

آیت الله یزدی عنوان کرد:در مساله پذیرش مسئولیت در قوه قضائیه،بعد از رحلت امام(ره) آیت الله خامنه ای از بنده دعوت به عمل آورد تا افراد مناسب را برای ریاست قوه قضائیه معرفی نمایم، سپس وقتی لیست را ارائه دادم فرمودند خودتان به این موضوع فکر کنید و ریاست را عهده دار شوید بر این اساس بنده رئیس قوه قضائیه شدم.

وی بیان کرد:با اینکه در قانون اساسی در مورد بیان دارایی رئیس قوه قضائیه موردی نبود؛ بنده در پذیرش مسئولیت دارایی ام را گفتم بنده یک ریال حقوق از قوه قضائیه نگرفتم و فقط رهبری بودجه ای را برای کمک به قضات در نظر می گرفتند، نظر فقهی خودم این بود که برای انجام واجبات نباید حقوق بگیرند اصلا در دوران ما و قضات هیچ حقوق نجومی وجود نداشت.

عضو شورای نگهبان اظهار داشت:در دوران ما در قوه قضائیه طلبه را از حوزه جذب می کردم و بر این باور بودم این ها مبانی اسلامی را می شناسند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص حقوق نجومی برخی از افراد در دولت گفت:از سوی جامعه مدرسین برخی از انتقادها را به دولت منتقل می کنیم و به رسالت خود تحقق می بخشیم؛ اگر به رهبری گوش داده شود، بسیاری از معضلات حل می شود؛ رهبری نسبت به بسیاری از موضوعات از جمله هجمه های فرهنگی و حقوق های نجومی و فضای مجازی توصیه هایی داشتند.

آیت الله یزدی خاطرنشان کرد:البته همه دستگاه ها وابسته به حکومت اسلامی است و طبق چارچوب شرع خدمت می کنند؛ اما ممکن است نارضایتی هایی وجود داشته باشد که باید معقولانه با آن ها مقابله کنیم؛ اگر در حوزه اشخاصی را می شناسند که حقوق نجومی می گیرند، باید در جهت رضایت خدا مطالبه کنید، البته اما در افکار عمومی نیاورید.

وی تصریح کرد:باید توجه داشت نمی توان هر سخنی گفت و نظام را تضعیف کرد، اما می توان ضعف را به منشاء ضعف گوشزد کرد.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین در پاسخ به سوالی مبنی بر رسالت شورای نگهبان نیز اظهار داشت:شورای نگهبان مورد افتراء های زیادی قرار می گیرد در حالی که همواره به رسالت خود بر مبنای قانون عمل می کند.

وی تصریح کرد:بنده در اوایل انقلاب مدتی در شورای نگهبان بودم و سپس ده سال در قوه قضائیه به خدمت پرداختم، باید گفت شورای نگهبان اسلامی بودن طرح ها را توسط فقها تائید می کند و در دوران انتخابات صلاحیت افراد را شناسایی می کند و مدرک را به فرد ارائه می دهیم.

آیت الله یزدی یادآور شد: در هر انتخاباتی از هر جناحی تائید صلاحیت شده اند، یکی از اتهامات این است که شورای نگهبان مصلحت اندیشی می کند در حالی که ما صلاحیت فرد را طبق قانون مشخص می کنیم، قانون به صراحت ویژگی افراد را مشخص می سازد حتی اجازه نمی دهیم، آقازاده ای به واسطه آقازادگی از فیلتر ها عبور کند.

وی گفت: یکی از کارهای خوب شورای نگهبان، کسب اطلاعات مردمی و انعکاس آن است هر چند طبق قانون از دادگستری و اطلاعات،وضعیت اطلاعات کاندیداها را کسب می کنیم، اما واحد اطلاعات مردمی را نیز داریم که این اطلاعات مردمی را رهبری تائید کرده اند، هر کس کاندید می شود بر اساس اطلاعات مردمی نیز سنجش می شود.

عضو فقهای شورای نگهبان تاکید کرد: ما بر اساس قانون حرکت می کنیم و مصلحت را بر قانون اولویت نمی دهیم برخی افتراء می زنند که مصلحت را بر قانون ارجح می دانیم در حالی که رهبری فرمود، اگر چیزی را مجلس تصویب و شورای نگهبان تائید و رئیس جمهوری امضاء کرد شرعی است.

وی در مورد فعالیت های خود در قوه قضائیه در ابتدای انقلاب نیز عنوان کرد: در آن مدت دستگاه را تقویت کردم و گاهی به هنگام سری به دستگاه قوه قضائیه می زدم و در سطح شهرستان ها سرزده حضور می یافتم و امروز نیز دوستانی را در قوه قضائیه می شناسم که انسان های پاک و اثرگذاری هستند و نمی دانم در این قوه امروز کسی حقوق نجومی می گیرد یا نه؛ بلکه می دانم در زمان ما از حقوق نجومی خبری نبود.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین در ادامه متذکر شد:حوزه علمیه قم در عالم تشیع به واسطه حضور مراجع و طلاب ایرانی و خارجی درجه اول است، جامعه مدرسین نیز از ابتدا با رهبری و ولایت فقیه بوده و هست و این ها ظرفیت های ارزشمندی برای نظام و انقلاب و تحقق حوزه انقلابی می باشند.

آیت الله یزدی در پایان بیان کرد:روحانیت باید روحیه انقلابی داشته باشد تا بتواند حوزه را پویا و احیاء کند، روحانی نمی تواند نسبت به مسائل انقلاب بی تفاوت باشد.فراموش نکنیم در شرایطی زندگی می کنیم که اسلام حاکم است از رهبری فاصله نگیریم، امام و رهبری هیچ گاه به آقازاده هایشان در جایگاه های نظام راه ندادند و این نشان دهنده خلوص آن ها در انجام وظایف بود.