«اطاعت فاطمه‏ عليها السلام بر تمام بندگان الهى حتى جن و انس، پرندگان و حيوانات، پيامبران و ملائكه واجب است.» (عوالم، ج 11، ص 190؛ دلائل الامامة، ص 28).

سخنگوی مدیریت حوزه علمیه تبیین کردند

سخنگوی مدیریت حوزه علمیه تبیین کردند

حجت الاسلام والمسلمین رفعتی:سالانه حدود ۶ تا ۹ هزار ورودی به حوزه‌های علمیه داریم و امسال به علت کیفی سازی رشته ها، ورودی‌ها کمتر از ۶ هزار نفر بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین عباس رفعتی در گفت وگوی ویژه خبر قرآنی جمعه۱۶ شهریور اظهارداشت: حدود 200 رشته در حوزه پیش بینی شده است که در همه علوم علاوه بر اجتهاد و مرجعیت، برای آموزش و پرورش، اقتصاد، حقوق و بسیاری از موارد، دانش آموخته داریم اما جذب درست انجام نمی شود، بنابراین رسالت و مأموریت ها و کارهای ویژه ای که باید در اختیار طلاب دانش آموخته و روحانیان قرار گیرد به افراد غیرمتخصص سپرده می شود.

وی با اشاره به آغاز سال تحصیلی و تقویم تحصیلی حوزه های علمیه گفت: این تقویم تحصیلی که دو سه روز است آغاز شده است تفاوت هایی با دیگر مراکز آموزشی از جمله آموزش و پرورش و دانشگاه ها دارد زیرا فعالیت های حوزویان فقط تحصیلی نیست بلکه به چهار دسته اصلی یعنی تحصیل، تهذیب، پژوهش و تبلیغ تقسیم می شود.

حجت الاسلام و المسلمین رفعتی با اشاره به اینکه روزهای درسی حوزویان در مقاطع مختلف بین 130 تا 190 روز است گفت: یکی از ویژگی های این تقویم تحصیلی، فراوانی روزهای تحصیل است و ما در تمام ایام هفته غیر از جمعه ها، روز درسی داریم و البته دوره تابستان اختیاری است، اما امسال اردوهای علمی تابستانی ما 125 درصد رشد داشته است.

استادحوزه علمیه  ادامه داد: در تابستان دوره های مهارتی آموزش داده می شود و اکنون با توجه به تغییرات بسیار خوبی که در مسائل آموزشی و علمی صورت گرفته است شاهد پیشرفت های خوبی در رشته ها و دروس حوزویان خواهیم بود.

وی به ترسیم درختواره رشته های حوزه علمیه اشاره کرد و گفت: 12 پایه دانش اسلامی با 200 رشته و گرایش برای رشته های مخنلف تحصیلی حوزه پیش بینی شده که اکنون 8 پایه آن با 120 رشته تصویب شده است و یکی از مزیت های افزایش گرایش ها این است که براساس آینده نگری و افق بیست ساله حوزه (برای سال 1414) تنظیم شده است و نیازها و همچنین توسعه علوم اسلامی- قرآنی و توجه ویژه به اسلامی سازی علوم انسانی در آن پیش بینی شده است. با تغییرات جدید و همچنین تغییرات مدیریتی که در حوزه علمیه صورت گرفته است، سهم علوم انسانی سهم بزرگی است و یکی از پایه ها محسوب می شود، ضمن اینکه در خصوص اقتصاد، حقوق و مدیریت، بصورت تخصصی و نظام مند برنامه ریزی و توسعه صورت می گیرد.

سخنگوی  مدیریت حوزه‌های علمیه تأکید کرد: به رغم تصور بعضی ها که می گویند اسلام درباره علوم انسانی نظر وحرفی ندارد، باید گفت که هم حرف و نظر و هم برنامه و مبنی دارد و اگر به این علوم توجه شود علوم انسانی، علوم اسلامی می شود.

حجت الاسلام والمسلمین رفعتی مبنای نظام جمهوری اسلامی ایران و مبحث ولایت فقیه را علوم فقهی و اسلامی دانست و گفت: اگر در بحث اقتصاد هم می بینیم که اسلام نمود خارجی نداشته، علتش کم کاری حوزه ها نیست بلکه بسیاری از مسئولان هستند.

وی افزود: اقتصاد امروز جامعه ما اسلامی نیست زیرا متأسفانه کسانی که مسئولیت جامعه را دارند، دانش آموخته اقتصاد غربی هستند و خیلی از برنامه های اقتصادی که در کشور پیاده می شود ،بر مبنای اقتصاد اسلامی نیست.

سخنگوی مرکز مدیریت حوزه های علمیه با اشاره به شرایط اقتصادی جامعه ادامه داد: بحث احتکار بحثی است که اقتصاد در جامعه از آن لطمه می خورد، ما در فقه نسبت به کسانی که احتکار می کنند موضوعاتی داریم زیرا مبنای کار اقتصادی، تولید و داد و ستد است که در قرآن و روایات نیز مبانی ای دراین خصوص مطرح شده است. فعالیت اقتصادی باید براساس رضایت و منافع طرفین باشد بنابراین شرایط امروز، مورد تأیید اسلام نیست.

وی یادآور شد: اگر امروز ارز گران شده است و افرادی بهای جنس داخلی را به خاطر قیمت ارز و تحریم دشمنان چند برابر می کنند کار درستی نیست و گرانفروشی و چند برابر کردن سود از نظر امام صادق (ع) و ائمه اطهار(ع) مطرود شده است.

حجت الاسلام والمسلمین رفعتی گفت: وقتی می گوییم اقتصاد و علوم انسانی باید اسلامی شود برخی تمسخر می کنند و با سفسطه و مغالطه می گویند یعنی چه صنعت را اسلامی کنیم.

وی ادامه داد: ما نگفتیم علوم تجربی و صنعت را اسلامی کنیم؛ اما باید براساس اصول اقتصادی، اقتصاد ما اسلامی شود.

استاد حوزه علمیه افزود: اقتصاد مقاومتی، اقتصاد اسلامی است که مقام معظم رهبری بر آن تأکید دارند.