مرکز مدیریت حوزه های علمیه
بنر شعار سال


براى شهادت حسین(ع)،حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمى شود./جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص 556

هفتمین هم اندیشی مدیران و معاونین مدارس حافظین به کار خود پایان داد

هفتمین هم اندیشی مدیران و معاونین مدارس حافظین به کار خود پایان داد

بعد از یک روز کارگاه علمی و هم اندیشی هفتمین نشست مدیران و معاونین مدارس حافظین سراسر کشور با سخنرانی معاون تهذیب و تربیت حوزه های علمیه در قم به کار خود پایان داد.

بعد از یک روز کارگاه علمی و هم اندیشی هفتمین نشست مدیران و معاونین مدارس حافظین سراسر کشور با سخنرانی معاون تهذیب و تربیت حوزه های علمیه در قم به کار خود پایان داد.

دبیر برگزاری این هم اندیشی عصر چهارشنبه دهم مهرماه در سالن جلسات آیت الله حائری مرکز مدیریت در سخنانی اظهارکرد: نشست هفتم با هدف توجیه و آشنایی مدیران و معاونین مدارس حافظین با آخرین برنامه ها و طرح های قرآنی حوزه های علمیه، ارتقای سطح آگاهی های عمومی و فردی، ارائه مباحث آموزشی و کاربردی، شناسایی ظرفیت ها و آسیب های موجود و همچین ارائه راه حل های مناسب با بهره گیری از اساتید مجرب و تجربه مدیران برگزار شد.

حجت الاسلام  سیدحسن حسینی ادامه داد: در این مدارس طلاب همزمان با سپری کردن دروس خود در پایان پایه شش به عنوان یک حافظ قرآن کریم، فارغ التحفیظ می شوند و آمارها نشان می دهد که طلاب مدارس حافظین از موفقیت های بیشتری در امور درسی خود برخوردار هستند.

در ادامه این نشست حجج اسلام والمسلمین همتیان، ملکی و طاهری به ایراد سخن پرداختند و در پایان نشست حجت الاسلام و المسلمین ملکی معاون تهذیب و تربیت حوزه های علمیه به سوالات حضار پاسخ داد.

طرح راه اندازی مدرسه سطوح عالی قرآنی در دستور کار قرار دارد

معاون تهذیب و تربیت حوزه های علمیه گفت: طرح راه اندازی مدرسه سطوح عالی قرآنی در دستور کار قرار دارد که در صورت موافقت در صدد راه اندازی این مدرسه در قم هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین حمیدملکی در آیین اختتامیه هفتمین هم اندیشی مدیران و معاونین آموزش مدارس حافظین کشور در قم اظهارکرد: رسالت طلبگی و نگاه حوزوی ما نباید در فراگیری علوم دیگر تحت شعاع قرار گیرد چرا که ممیزه ما از دیگر فراگیران علوم متعدد حوزوی بودن و روحیه معنوی است.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: امروز آمارها و تحقیقات نشان می دهد که طلابی که در مدارس قرآنی مشغول به فراگیری علوم و معارف اسلامی هستند نسبت به سایر طلاب هم از نظر دانشی و معرفتی رشد مضاعفی داشته اند و لذا باید تلاش کنیم تمام مدارس را قرآنی کنیم.

معاون تهذیب و تربیت حوزه های علمیه در بخش دیگری از سخنان خود به نهایی شدن ویراست سوم طرح جامع تربیتی اشاره کرد و گفت: تربیت یک امر انضمامی و بخشنامه ای نیست، بلکه تربیت یک امر اتحادی و مدیر ما باید با رفتار، گفتار و حرکاتش طلبه را تربیت کنند کما اینکه اساتید ما در عین اینکه معلم هستند مربی نیز باشند و پدرانه طلاب را تربیت کنند.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: مدیران، اساتید و کادر مدارس می بایست با یک نگاه تربیتی و تلاش برای تحقق این ترکیب اتحادی نسبت به امر تهذیب و تربیت نگاه ویژه ای داشته باشند.

حجت الاسلام و المسلمین ملکی به محوریت سخنان و نشست های عمومی و اداری خود با طلاب و کادر مدارس علمیه اشاره کرد و ادامه داد: در مدارس علمیه سراسر کشور تمام مطالبات تربیتی و تهذیبی حوزه علمیه از مدیران مدارس می باشد، لذا مدیران مدارس باید نگاه و دغدغه تربیتی و تهذیبی داشته باشند.

وی تاکید کرد: مساله تهذیب و تربیت سخت، دیربازده و بسیار ضروری است و نباید نسبت به تقویت آن کم کاری کرد، چرا که به مسأله مراقبت اعمال، نیّات و رفتار افراد بر می گردد.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه باید تلاش کنیم به قول گذشتگان «قرآن را سر سفره طلاب بیاوریم»، تصریح کرد: تربیت در دیدن، لمس کردنی و اسوه بردار و الگو پذیر است. آنچه من فهمیدم در این ۲۰ سال نشست و برخاست با مدیران مدارس، خادمان و نگهبان مدرسه، اگر این مجموعه اعمال و رفتارشان اخلاقی باشد به ویژه مدیران مدارس، بدون تردید بیشترین تاثیر اخلاقی را بر روی طلاب خواهند گذاشت.

معاون تهذیب و تربیت حوزه های علمیه گفت: وقتی یک مدیر دلسوز، مهربان، کارشناس و متخلق باشد، زمانی که یک طلبه با همه اعتمادی که به مدیر دارد به وی مراجعه کرد، اگر علاوه بر خلقیات دینی، معرفتی و اخلاقی از دانش کافی برخوردار باشد، می تواند اعتماد این طلبه را چندین برابر کند؛ اما اگر کارشناس نباشد، این اعتماد ممکن است حتی به زیر صفر کشیده شود.

حجت الاسلام و المسلمین ملکی در ادامه رشد  تقوا و معنویت در حوزه های علمیه را عامل اصلی تحول توصیف کرد و افزود: زمانی حوزه علمیه بیش از پیش متحول می شود که تقوا و معنویت به عنوان عامل اصلی تحول با رشد و تعالی همراه باشد.

بستن راه نفوذ شیاطین مهم ترین رسالت طلاب است

قائم مقام معاون تهذیب و تربیت حوزه های علمیه گفت: سه رسالت اقامه دین، سرکوبی و از بین بردن گناه و گنهکاران و بستن راه نفوذ شیاطین بر شیعیان از جمله رسالت‌های طلبه‌ها است و امروز، حضرت ولیّ عصر(عج) از این سه جهت از ما کمک می‌خواهند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدهمتیان عصر چهارشنبه دهم مهرماه در آیین اختتامیه هفتمین هم اندیشی مدیران ومعاونین آموزشی مدارس حافظین کشور در قم اظهارکرد: امام علی(ع) در نامه ای خطاب به یکی از اصحاب خویش از سه مسئله کمک می‌خواهند و می‌فرمایند: «أَمَّا بَعْدُ فَإِنَّکَ مِمَّنْ أَسْتَظْهِرُ بِهِ عَلَی إِقَامَةِ الدِّینِ وَ أَقْمَعُ بِهِ نَخْوَةَ الْأَثِیمِ وَ أَسُدُّ بِهِ لَهَاةَ الثَّغْرِ الْمَخُوفِ؛ پس از یاد خدا و درود همانا تو از کسانی هستی که در یاری دین از آنها کمک می گیرم، و سرکشی و غرور گناهکاران را در هم می‌کوبم و مرزهای کشور اسلامی را که در تهدید دشمن قرار دارند حفظ می کنم».

وی با اشاره به اینکه بستن راه نفوذ شیاطین هم نسبت به خود ما و هم نسبت به جامعه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، گفت: امروز شرایط جامعه نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده و همه ما به شدت در معرض تعرض و هجمه شیاطین قرار داریم.

استاد اخلاق حوزه با بیان اینکه امروز دغدغه‌ها و نگرانی‌های ما نسبت به فرزندانمان بیشتر است، یادآور شد: اگر در گذشته مسئله ای در شهر یا روستا اتفاق می‌افتاد، روستا و یا شهرهای همجوار متوجه نمی شدند، اما امروز چنین نیست.

حجت الاسلام و المسلمین همتیان تصریح کرد: امروز باید به این مسئله بیندیشیم که اگر ما می‌خواهیم امام زمان(عج) را یاری کنیم و به ویژه، سدّ راه شیاطین شویم چه باید بکنیم؟؛ حارث همدانی یکی از یاران امام علی(ع) همین سؤال را از حضرت پرسید و گفت: «ما تا زمانی که با شما هستیم نگران دین و اخلاق خود نیستیم، اما مقداری که فاصله می‌گیریم از عاقبت خود می‌ترسیم» که حضرت در پاسخ فرمودند: «به ریسمان قرآن چنگ بزن و از آن اندرز بخواه».

وی تأکید کرد: جامعه آنگاه حفظ می‌شود که در پناه قرآن کریم و اهل بیت(ع) باشد، بنابراین ما تا زمانی که در پناه قرآن کریم قرار نگیریم نمی توانیم خود را حفظ کنیم.

استاد اخلاق حوزه با اشاره به روایاتی از اهل بیت(ع) درباره تمسک به قرآن کریم، عنوان کرد: پیامبر گرامی اسلام(ص) به معاذ خطاب می‌فرمایند: «اِن اَرَدتُم عَیشَ السُّعَداءِ و َمَوتَ الشُّهَداءِ و َالنَّجاةَ یَومَ الحَسرَةِ و َالظِّلَّ یَومَ الحَرورِ و َالهُدی یَومَ الضَّلالَةِ فَادرُسُوا القُرآنَ فَاِنَّهُ کَلامُ الرَّحمانِ و حِرزٌ مِنَ الشَیطانِ و رُجحانٌ فِی المیزانِ؛ اگر زندگی سعادتمندان، مرگ شهیدان، نجات روز حسرت (قیامت)، سایه روزِ سوزان و هدایت در روز گمراهی را می خواهید، قرآن را یاد بگیرید که آن سخن خدای مهربان است و سپری در مقابل شیطان و موجب سنگینی ترازوی اعمال است».

حجت الاسلام و المسلمین همتیان تصریح کرد: افکار و اندیشه‌های انسان باید تابع قرآن کریم باشد، برای اینکه قرآن کریم ذکر خداوند رحمان است و انسان را مشمول رحمت خداوند می‌کند و انسان را به یاد خداوند رحمان می‌اندازد.

وی اضافه کرد: قرآن کریم، حرز در مقابل شیطان است و شما با قرآن می‌توانید از آسیب شیطان در امان باشید، به همین دلیل، فکر و اندیشه ای که حامل قرآن باشد در روز قیامت وزین و سنگین است.

پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور