مرکز مدیریت حوزه های علمیه
بنر شعار سال


براى شهادت حسین(ع)،حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمى شود./جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص 556

پیامبر اکرم(ص) معمار تمدنی بزرگ است

پیامبر اکرم(ص) معمار تمدنی بزرگ است

آیت الله اعرافی در ادامه برنامه های سفر به اندونزی در جمع طلاب و اساتید حوزه های علمیه المصطفی، خاتم النبیین و حوزه الصدیقة الزهرا در جاکارتا حضور یافت و سخنرانی کرد.

آیت الله اعرافی در ادامه برنامه های سفر به اندونزی در جمع طلاب و اساتید حوزه های علمیه المصطفی، خاتم النبیین و حوزه الصدیقة  الزهرا در جاکارتا حضور یافت و سخنرانی کرد.

ایشان پس از تسلیت گفتن ایام عزاداری رحلت پیامبر و شهادت امام حسن  و امام رضا و رساندن سلام مراجع معظم تقلید و مقام معظم رهبری به حوزه های علمیه و اساتید و طلاب اندونزی، گفت: طلاب اندونزی به عنوان طلابی کوشا و منظم و تلاشگر شناخته شده اند و همیشه برای آنها دعا می کنم و امیدوارم در آینده ، علمای عامل و موثر در سرنوشت کشور مهم اندونزی و عرصه های بین المللی باشند. و پس از آن از دولت و ملت مسلمان و علمای معتدل و رویکردهای منطقی و معقول و اعتدالی و اخلاقی این کشور تشکر می کنم.

وظایف مسلمانان نسبت به پیامبر(ص)

مدیر حوزه های علمیه در محور اول سخنان خود به مناسبت رحلت پیامبر مکرم، به وظایف مسلمانان خصوصا شیعیان و طلاب اشاره کرد و گفت پیامبر مکرم اسلام بالاترین حقوق را بر همه انسان ها بعد از خداوند دارد و در منابع اسلامی بیش از ۲۰ وظیفه برای مسلمانان درباره پیامبر ذکر شده است که برخی از آنها عبارتند از:

اول: شناخت و معرفت به پیامبر و اهل بیت علیهم السلام است که بعد از شناخت خداوند مهم ترین شناخت است.

وی افزود: شناخت پیامبر موضوعی مقول به تشکیک است و از شناخت زندگی شخصی تا سیره و تحلیل زندگی ایشان قابل توسعه است

دوم: محبت و مودت داشتن نسبت به پیامبر و اهل بیت پاکش که این وظیفه هم قابل تعمیق و توسیع است.

سوم : ایمان و التزام قلبی و اذعان نفسی که لازمه محبت و مودت و کشاندن ان به ساحت باورهای قلبی است

چهارم : اطاعت و تبعیت عملی که مربوط به جوانح و مجسد کردن شناخت و محبت و ایمان در زندگی است

 پنجم : رعایت احترام و تکریم پیامبر در حیات و ممات ایشان

ششم : زیارت پیامبر در حیات و ممات ایشان مبتنی بر ادامه حیات  برزخی پیامبر و اشراف و نظارت دایمی آن حضرت بر اعمال و حرکات و سکنات ما

هفتم : صلوات بر محمد و ال محمد که تاثیرات شگفت انگیزی بر زندگی مادی و معنوز ما دارد

هشتم : هماهنگ کردن و تطبیق شادی و غم خود با شادی و غم  پیامبر و اهل بیت

نهم و دهم : تلاش مستمر برای فهم درست  و تبیین معارف برای دیگران و اشاعه معارف اهل بیت برای همه مردم و بومی سازی آنها برای تنوع مخاطبان.

توصیه به طلاب

ایت الله اعرافی در محور دوم سخنان خود در این مراسم توصیه هایی را به طلاب بیان کرد و گفت: طلاب باید حوزه و تاریخ آن و مقاطع مهم حوزه‌ها را بشناسند، زیرا شناخت این تاریخ برای طلاب جوان هویت افرین است و پس از آن طلاب را به مباحثه توصیه کرد و گفت: حتما مباحثه کنید و از این سنت دیرینه بهره‌مند شوید و پیش مطالعه و حتی پیش مباحثه را نیز فراموش نکنید.

ایشان نقد و طرح سوال و اشکال گرفتن  از استاد و حضور با نشاط در عین احترام و همچنین تحقیق و مطالعه کتاب های تکمیل و رشد اخلاقی و تهذیبی به عنوان وجه ممیزه حوزه را از دیگر ویژگی های طلبه موفق دانست.

پیامبر معمار تمدنی بزرگ است

ایشان در محور سوم سخنان خود به تمدن آفرینی و جامعیت دین اشاره کرد و پیامبر را معمار یک تمدن بزرگ دانست و ضرورت امروز طلاب را برگشتن به رویکرد و فهم تمدنی معرفی کرد و گفت: مسلمانان با بیش از یک و نیم میلیارد جمعیت و منابع طبیعی و انسانی و نقاط سوق الجیشی و ده‌ها ظرفیت و قابلیت می توانند به تمدن نوین اسلامی بیندیشند و انقلاب اسلامی و حوزه های علمیه به دنبال این رویکرد تمدنی خواهند بود.

پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور