مرکز مدیریت حوزه های علمیه
بنر شعار سال


براى شهادت حسین(ع)،حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمى شود./جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص 556

تحلیل بیانیه گام دوم

تحلیل بیانیه گام دوم

معاونت پژوهش حوزه های علمیه، در جهت بازنمایی زوایای پنهان بیانیه گام دوم انقلاب؛ «تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب» را منتشر کرد

بیانیه‌ گام دوم توسط مقام معظم رهبری مدظله العالی همزمان با آغاز چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی صادر و ابلاغ شد. در عرف سیاسی، بیانیه متنی برای بیان عقاید، اهداف و سیاست‌های کلان یک جریان، یک گروه یا یک شخص مهم به عموم بوده و کارویژه‌ اصلی آن، ایجاد تحول در جامعه‌ مخاطب است. وقتی بیانیه‌ای را رهبری با ضریب نفوذ جهانی، برای جریان تحت امر خود عرضه می‌کند، در عرف، بیانیه‌ای رسمی تلقی شده و جریان‌های مختلف سیاسی در جهان آن را جدی تلقی می‌کنند. علاوه بر آن، وقتی به قداست مقام ولایت فقیه نزد شیعه، به عنوان مصدر این بیانیه توجه شود، این بیانیه نزد شیعه در طول شریعت الهیه محترم خواهد شد. بیانیه گام دوم انقلاب از چنین مقامی صادر شده و از این جهت اهمیت ملی و جهانی دارد.

در واقع این بیانیه، در یک جمله می‌خواهد بگوید: چگونه انقلابی بمانیم و در چارچوب ارزش های اسلام و انقلاب به خودسازی و جامعه‌سازی و تمدن‌سازی بپردازیم و زمینه‌های ظهور منجی عالم بشریت ولی عصر امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف را ایجاد کنیم.»

در تحلیل حاضر، تلاش شده است برخی زوایای پنهان این بیانیه بازنمایی و با توجه به واژه‌ محوری «نظام انقلابی» در این بیانیه، تفاوت نگاه انقلابی با نگاه مذاکره‌ای، به اجمال، روشن شود. مخاطب این تحلیل، حوزویان و فرهیختگان به معنای اعم و طلاب جوان به معنای اخص است. این بیانیه، دقیقاً می‌خواهد این نکته را بگوید که جمهوری اسلامی ایران چرا و چگونه بماند؛ نکته‌ای که برای هر طلبه‌ جوانی مهم است و این تحلیل می‌خواهد همین جهت را برای طلبه بازگو کند.

 

 

جهت دریافت تحلیل بیانیه گام دوم کلیک نمایید

 


 

پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور