مرکز مدیریت حوزه های علمیه
بنر شعار سال


براى شهادت حسین(ع)،حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمى شود./جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص 556

سفر معاون تهذیب حوزه های علمیه کشور به سمنان

سفر معاون تهذیب حوزه های علمیه کشور به سمنان

حجت الاسلام والمسلمین ملکی، معاون تهذیب حوزه های علمیه کشور و هیأت همراهشان در این سفر دو روزه با مدیران و معانین مدارس علمیه استان سمنان و همچنین اساتید حوزه علمیه این استان دیدار و گفتگو کردند.

حجت الاسلام والمسلمین ملکی، معاون تهذیب حوزه های علمیه کشور و هیأت همراهشان در این سفر دو روزه با مدیران و معانین مدارس علمیه استان سمنان و همچنین اساتید حوزه علمیه این استان دیدار و گفتگو کردند.

بررسی روند فعالیت های تهذیبی مدارس علمیه استان سمنان ، جلسه با مدیران و معاونین تهذیب مدارس ، برگزاری درس اخلاق و برگزاری کلاس های مشاوره در استان از جمله برنامه های این سفر بوده است .

همچنین حجت الاسلام والمسلمین حمید ملکی، در دیدار با مدیران مدارس علمیه استان سمنان، به میزبانی مدرسه علمیه امام صادق(ع) شهرستان دامغان، با تاکید بر اهمیت رفتار و سیره قولی و عملی مدیران مدارس علمیه در پرورش طلاب مهذب، متعهد و توانمند، اظهار داشت: امروز وجود اتاق فکر تهذیب یا شورای تهذیب مدارس یک ضرورت است.

معاون تهذیب حوزه های علمیه کشور با اشاره به اینکه مسائل مهمی همچون انگیزه بخشی تحصیلی، مشکلات طلاب در محیط خانواده، ازدواج طلاب، تقوا در فضای مجازی، رعایت زی طلبگی و ارتباط مطلوب با والدین طلاب نوجوان و جوان باید همواره از سوی مدیران پرتلاش مدارس علمیه مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: طلاب را به واقع فرزندان خود بدانیم و هر روز به مسائل آنان به عنوان امانت مردم و خداوند در نزد ما، موشکافانه و دلسوزانه توجه کنیم.

وی بر ضرورت احصاء مسائل مبتلابه حوزه و طلاب از سوی مدیران مدارس علمیه تاکید کرد و با اشاره به لزوم توجه مداوم به امور زندگی طلاب و تلاش برای حل مشکلات آنان، افزود: بکارگیری طلاب در امور مختلف حوزوی از مباحث مهمی است که سبب رشد و پیشرفت طلاب می شود و بی تردید رشد و تعالی با زحمت کشیدن و تحمل سختی ها محقق می شود.

معاون تهذیب حوزه های علمیه کشور با بیان اینکه اساتید ، مدیران و کادر مدارس علمیه باید با الگو گرفتن از علمای بزرگ تاریخ تشیع، نگاه کارمندی به وظیفه خطیری که برعهده دارند، نداشته باشند، خاطرنشان کرد: مدیران مخلص و پرتلاش مدارس علمیه با رفتار پدرانه و مسئولانه خود می توانند بسیاری از برنامه های دشمن برای به انحراف کشاندن طلاب و روحانیون را خنثی کنند.

حجت الاسلام والمسلمین ملکی با بیان این که کاری باارزش تر از تربیت برای روحانیت وجود ندارد، گفت: پس از تفکیک ها در وظایف معاونت ها و اساتید برخی از اشکالات رخ داد که کم توجهی به جایگاه والای تهذیب و تربیت و پرداختن صرف به مسائل آموزشی در مدارس علمیه است، اما بی تردید جایگاه تهذیب در حوزه های علمیه باید ارتقاء یابد.

وی با بیان اینکه از نظر بنده معاونین تهذیب مدارس علمیه می بایست پیش از فعالیت در این زمینه، کسوت استادی را تجربه کرده باشند، تصریح کرد: از نظر ما مدیر استان و مدیران مدارس علمیه، مسئولان اصلی تهذیب هستند؛ معاون تهذیب مدارس علمیه باید دست راست و بازوی توانمند مدیران حوزه علمیه و مدارس باشد و همه مدارس علمیه باید شورای تهذیب متشکل از مدیر، معاون تهذیب و سه نفر از اساتید برجسته از منظر اخلاق را داشته باشد و مسائل تهذیبی مدرسه و طلاب در این شورا بررسی شود.

 

پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور