مرکز مدیریت حوزه های علمیه
بنر شعار سال


براى شهادت حسین(ع)،حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمى شود./جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص 556

سامانه اینترنتی «جُهد» به زودی در حوزه علمیه راه اندازی می شود

سامانه اینترنتی «جُهد» به زودی در حوزه علمیه راه اندازی می شود

مدیر حوزه های علمیه کشور از راه اندازی سامانه ی اینترنتی «جُهد» خبر داد و گفت: سامانه ی جهد که یک موتور جستجوی دیجیتال در حوزه ی علوم فقهی و سایر علوم حوزوی است در طول چند ماه آینده از آن رونمایی خواهد شد تا پاسخی به یکی از نیازهای روز طلاب و محققین حوزوی باشد.

آیت الله علیرضا اعرافی، در مراسم افتتاحیه سال تحصیلی مؤسسه فقه و علوم اسلامی که در سالن اجتماعات مدرسه علمیه معصومیه قم برگزار شد گفت: برای اولین بار در تاریخ حوزه های علمیه درختواره دانشی دروس آن در ۱۶ حوزه ی دانشی مختلف تدوین شده است.

وی با اشاره به اقدام بیشرمانه ی هتک حرمت ساحت مقدس قرآن کریم در چند روز اخیر گفت: بشریت باید از توهین به قرآن کریم شرمسار باشد؛ زیرا قرآن و پیامبر عظیم الشأن اسلام پیش برنده ی کاروان بشریت بوده اند و ما مسلمانان و بلکه همه ی انسان ها وامدار این دو رکن مقدس هستیم.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه بیان داشت: امیرالمؤمنین علی علیه السلام در خطبه ی ۷۱ نهج البلاغه ویژگی هایی را در مورد پیامبر گرامی اسلام برشمرده و فرموده اند: وی گشاینده ی ابوابی است که بسته بود؛ خیلی ابواب علمی و معنوی بودند که با آمدن پیامبر اسلام باز شدند.

وی افزود: حضرت علی علیه السلام می فرمایند پیامبر شکوه خیالی باطل را در هم شکستند و با جانفشانی راههای تمدن سازی را ایجاد نمودند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، گفت: اگر ما بخواهیم حوزه ای تمدن ساز و در طراز انقلاب اسلامی داشته باشیم می باید از پیامبر اسلام در عرصه ی تمدن سازی الگوگیری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: بحمدالله برای اولین بار در حوزه علمیه درختواره ی دانشی دروس آن در ۱۶ حوزه دانشی مختلف تدوین شده است.

آیت الله اعرافی بیان داشت: قریب ۴۰۰ رشته، گرایش و مقطع در درختواره دانشی حوزه برنامه ریزی شده که از این میان ۱۰۰ رشته ی تحصیلی آن سرفصل نویسی شده است.

وی گفت: دو بخش در این درختواره با مؤسسه فقه و علوم اسلامی مرتبط می باشد؛ یکی بخش فقه و دیگری بخش فقه و قضاء است.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم اظهار داشت: از کارهای صورت گرفته در راستای تمدن سازی اسلامی، راه اندازی دفتر فقه معاصر است.

وی افزود: از دیگر فعالیت های مرتبط با حوزه ی تمدن سازی هماهنگی مؤسسات فقهی مختلف با همدیگر است که گام های اولیه آن به جهت تبادل اطلاعات و هماهنگی با یکدیگر و هم افزایی در حال انجام می باشد.

مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: در نیازسنجی ها با ۵۰ نهاد مرتبط با نظام ارتباط برقرار شده است تا آن نیازها کشف و استخراج علمی شوند.

وی از راه اندازی سامانه ی اینترنتی «جُهد» خبر داد و گفت: سامانه ی جهد که یک موتور جستجوی دیجیتال در حوزه ی علوم فقهی و سایر علوم حوزوی است در طول چند ماه آینده از آن رونمایی خواهد شد تا پاسخی به یکی از نیازهای روز طلاب و محققین حوزوی باشد.

پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور