مرکز مدیریت حوزه های علمیه
بنر شعار سال


پیامبر اکرم(ص)فرمودند:نشان منافق سه چيز است:سخن به دروغ بگويد،از وعده تخلف كند،در امانت خيانت نمايد./تحف العقول ص 316

جزئیات مصوبه شورای عالی حوزه های علمیه در ارتباط با ملاک مدرک جدید سطح دو و سه

جزئیات مصوبه شورای عالی حوزه های علمیه در ارتباط با ملاک مدرک جدید سطح دو و سه

تحول در حوزه یعنی همگامی با نیازهای زمان و پاسخگویی به آن، این نظام مقدس که تثبیت شده و دنبال تمدن سازی است، نیازمند لشگر و نیروی خاص خودش است تا بتواند با ایده پردازی های نوین، جوامع را همراه و همگام سازد.

حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد  در اجلاسیه منطقه ­ای مدیران و معاونان آموزش حوزه ­های علمیه استانی(منطقه ۵ کشور) که در سالن آیت الله حائری ره ساختمان مرکز مدیریت حوزه های علمیه در قم برگزار شد با اشاره به هتاکی فردی ملبس،  به جایگاه ولایت و رهبری اظهار داشت: موضع و نگاه حوزه در خصوص جسارت به مقام منیع ولایت و رهبری، چه شخص ایشان و چه شخصیت و جایگاه والای آن، موضع انقلاب و نظام است و هتاکان محکوم هستند.

وی بیان داشت: نقل برش­ هایی از تاریخ اقوام و زندگی پیامبران در قرآن کریم برای درس گرفتن و عبرت ­ها است. قرآن درباره این نقل­ها می فرماید: « ان فی ذلک لعبرة ... » یعنی عبور کردن از تاریخ و بهره گیری از آن در زندگی، زمان و حیات خود.

حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد گفت: تاریخ از افرادی مانند زبیر نام می برد که در خطر سقوط قرار گرفتند. خداوند به پیامبر گرامی اسلام که ملکوت آسمان و زمین را مانند حضرت ابراهیم ع می بیند، می فرماید: عده ای هستند که امور را بر تو وارونه می کنند « و قلّبوا لک الامور » وارونه کردن امور، یعنی حق را باطل، باطل را حق، شهید را جلاد و جلاد را شهید جلوه دادن. ممکن است اطرافیان و حتی فرزندان، قدم به قدم، انسان را به جایی برسانند که در مقابل حجت حق بایستد و  اینجا خطر سقوط است که انسان­های بزرگ را تهدید می کند.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری اجلاسیه مجازی استانی منطقه ۵ کشور بیان داشت: از ثمرات دیدار حضوری دوستان در استان ها، نزدیک شدن و مواجهه با مشکلات و لمس واقعیات است که تأثیر به سزایی در برنامه ریزی­ها و ایجاد انرژی مضاعف در پیگیری اقدامات دارد.

حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد اظهار امیدواری کرد: در اجلاسیه ­هایی که به دلیل شرایط موجود به صورت حضوری - مجازی برگزار می­ شود بتوان بخشی از اهداف را با شنیدن نقطه نظرات مسئولین محترم استانی و مسائل و مشکلات آموزشی، با توجه به امکانات و ظرفیت ­ها و هم افزایی یکدیگر، پیگیری و به ثمر رساند.

وی با بیان این که تحول در حوزه یعنی همگامی با نیازهای زمان و پاسخگویی به آن، اضافه کرد: این نظام مقدس که تثبیت شده و دنبال تمدن سازی است، نیازمند لشگر و نیروی خاص خودش است تا بتواند با ایده پردازی های نوین، جوامع را همراه و همگام سازد.

حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد گفت: به برکت بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی امام بزرگوار، حوزه عَلَم بزرگی را برافراشت و همه را متوجه خود کرد. باور کنیم که در این زمان زندگی می کنیم بنابراین ما در این برهه از زمان، نیروهای فکری خودمان را می­ خواهیم، طلبه زمان خودمان و حوزه تراز انقلاب را می خواهیم که این امر قدمی برای رسیدن به آن حاکمیت جهانی اهل بیت (ع) به دست امام عصر (عج) می باشد و این هدف و نگاه است و ما در این سربازخانه حضور داریم و نفس می کشیم و می خواهیم کارآئی و اثربخشی داشته باشیم.

معاون آموزش حوزه­ های علمیه افزود: در این دوره، در خصوص امتحانات شفاهی اتفاقات بسیار مهمی رقم خورد و به دنبال مصوبه شورای عالی حوزه ها واسپاری ها آغاز شد. بر این اساس، اساتید ممتحن شفاهی طلاب که در کل کشور به ۳۰ نفر می رسید به بیش از ۳۴۰ نفر در سطوح ۱، ۲ و ۳ افزایش یافت. از مدیریت­ های استانی تقاضا می­ شود همچنان این موضوع را پیگیر باشند، اساتید را معرفی کنند تا در ستاد ارزیابی و با توجه به ضوابط و چارچوب ­ها مورد تأئید و احکام آن­ها صادر شود.

حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد با اشاره به مصوبه اخیر شورای عالی اظهار داشت؛ خبری که لازم است بیان شود تا در رسانه­ های خبری به اطلاع عموم طلاب، اساتید، معاونان و مدیران گرامی برسد، در خصوص یکی از قدم های تحولی حوزه در اصلاح برنامه­ های آموزشی و متوازن سازی مقطع تحصیلی سطح ۲و۳ است که  در شورای عالی حوزه ­های علمیه تصویب شده است.

معاون آموزش حوزه­ های علمیه افزود: مقطع سطح ۲ حوزه که شامل سه پایه ۷، ۸ و ۹ بود از این به بعد شامل دو پایه ۷و۸ است یعنی پایه ۹ از مقطع سطح ۲ کم شده و به مقطع سطح ۳ منتقل شده است. بنابراین سطح ۳ حوزه،  شامل پایه های ۹و۱۰ به علاوه پایان نامه می باشد.

وی افزود: روشن است آثار و تبعات این مصوبه بسیار فراوان خواهد بود و با توجه به این که سطوح عالی، دچار تغییر اساسی می شود، لازم است ستاد و مدیریت­های استانی برای اجرائی کردن این مصوبه تمهیدات لازم را تدبیر فرمایند.

وی افزود: برای پوشش دادن و متوازن سازی سطح ۲ و۳ و آمادگی جهت اجرای این مصوبه لازم است آئین نامه ­ها و دستورالعمل­ های اجرائی در بخش ­های مختلف از جمله، امور تحصیلی، امور اساتید، مدارج علمی، تأسیس و توسعه و... تدوین شود، بنابراین با توجه به الزامات و استلزامات اجرای این طرح، طلاب و مسئولین گرامی شتاب نکنند تا  در اسرع وقت بستر اجرای طرح فراهم شده، مورد بهره برداری قرار گیرد.

معاون آموزش  در خصوص ارتقاء اختیارات استانی نیز اظهار داشت؛ در چارچوب قوانین و مصوبات شورای عالی و همچنین شوراهای تعریف شده ذیل شورای عالی، همچنان رویکردمان، رویکرد ارتقاء بخشی است چون برکات فراوانی به همراه دارد. بنابراین همان طور که امتحان شفاهی طلاب سطوح ۳،۲،۱ به تناسب ظرفیت ­هایی که در استان­ها وجود دارد واسپار شده و یا در حال واسپاری است.

وی افزود: یکی دیگر از واسپاری­ هایی که بیش از یک سال است به استان­ها ابلاغ شده، امتحان استادی سطح یک است. البته در این خصوص استان­ها هنوز در مقام عمل به میدان نیامده اند. تقاضا می­ شود استان­ها اساتید واجد شرائط را به ستاد معرفی کرده تا پس از بررسی و ارزیابی ­های لازم، احکام آن­ها صادر شود و امتحان استادی سطح یک در چارچوب اعلام شده توسط استانها برگزار شود.

پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور