مرکز مدیریت حوزه های علمیه
بنر شعار سال


پیامبر اکرم(ص)فرمودند:نشان منافق سه چيز است:سخن به دروغ بگويد،از وعده تخلف كند،در امانت خيانت نمايد./تحف العقول ص 316

تعامل حوزه و دانشگاه در طرح تعریف کارویژه های روحانیت مدنظر قرار گرفته است

تعامل حوزه و دانشگاه در طرح تعریف کارویژه های روحانیت مدنظر قرار گرفته است

تعامل بین حوزه و دانشگاه را به عنوان یکی از کارویژه های روحانیت در طرح تعریف این کارویژه ها در نظر گرفته ایم تا از این مجرا به وحدت هرچه بیشتر حوزه و دانشگاه بپردازیم.

آیت الله اعرافی در جلسه امضای تفاهم نامه میان مرکز مدیریت حوزه های علمیه و دانشگاه آزاد اسلامی که در سالن جلسات مرکز مدیریت حوزه برگزار شد با تقدیر از خدمات دانشگاه آزاد اسلامی و تلاش هایی که در فصل اخیر در راستای تحول و اصلاح این نهاد آموزش عالی انجام شده است، گفت: در چند سال اخیر به طراحی برنامه های مختلفی در راستای تحول حوزه های علمیه پرداخته ایم؛ تنظیم ۲۰ سند راهبردی و اولین برنامه ۵ ساله حوزه های علمیه دو مورد مهم از این برنامه های کلان هستند.

مدیر حوزه های علمیه با بیان این که در ذیل این اسناد بلندمدت بالغ بر ۲۰۰ طرح جامع پایه ریزی شده است،  افزود: طراحی و تعریف ۴۰۰ رشته گرایش مقطع از دیگر طرح های کلان حوزه های علمیه در طول سال های اخیر بوده است.

وی با بیان این که برنامه آمایش حوزه های علمیه که در حال نهایی شدن است هم یکی دیگر از طرح های کلان حوزه است، گفت: تعامل بین حوزه و دانشگاه را به عنوان یکی از کارویژه های روحانیت در طرح تعریف این کارویژه ها در نظر گرفته ایم تا از این مجرا به وحدت هرچه بیشتر حوزه و دانشگاه بپردازیم.

مدیر حوزه های علمیه اظهار کرد: من تأکید دارم ظرفیت های دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه های کشور در سطح بین المللی افزایش داده شود و این دانشگاه ها رویکرد بین المللی داشته باشند.

وی عنوان داشت: آموزش زبان باید یکی از برنامه های هدفمند دانشگاه های کشور برای انتشار گفتمان انقلاب اسلامی در دنیا باشد.

عضو شورای عالی حوزه گفت: موضوع مهم دیگری که باید مورد توجه جدی قرار گیرد، مقابله با معضل فرار مغزها و حمایت از نخبگان است؛ علت همه این مهاجرت ها سیاسی نیست و دلایل دیگری نیز دارند.

وی افزود: برای تفاهم نامه بین دانشگاه آزاد اسلامی و حوزه های علمیه می بایست دبیرخانه ای تشکیل شود تا برنامه های آن را به طور ویژه و اختصاصی  دنبال نماید.

آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: می بایست یک نفر به طور اختصاصی مسئولیت دبیرخانه را به دوش گیرد و نسبت به طراحی یک برنامه ۵ ساله در راستای اجرای این تفاهم نامه اقدام نمایند.

وی گفت: برگزاری جلسات پایان سال مشترک بین حوزه و دانشگاه آزاد اسلامی در مورد برنامه های این تفاهم نامه می تواند به اجرایی شدن هرچه بهتر آن ها کمک نماید.

پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور