مرکز مدیریت حوزه های علمیه
بنر شعار سال


پیامبر اکرم(ص)فرمودند:نشان منافق سه چيز است:سخن به دروغ بگويد،از وعده تخلف كند،در امانت خيانت نمايد./تحف العقول ص 316

آیت الله العظمی حکیم از پیشگامان جهاد علیه دشمنان اسلام بودند

آیت الله العظمی حکیم از پیشگامان جهاد علیه دشمنان اسلام بودند

مدیر حوزه های علمیه در پیامی ارتحال آیت الله العظمی حکیم را به حوزه های علمیه و حوزه علمیه نجف تسلیت گفت.

آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه با صدور پیامی ضمن تسلیت ارتحال آیت الله العظمی حکیم به حوزه های علمیه و حوزه علمیه نجف گفت:معظم له از خاندان بزرگ علم و فقاهت و اجتهاد و جهاد و شهادت و تقوی بودند و اسوه و الگوی فاخری از صبر و مقاومت برای طلاب و فضلای حوزه های علمیه در سراسر عالم تشیع و جهان اسلام به شمار می رفتند.

 

متن پیام به این شرح است:

انا لله و انا الیه راجعون
قال امیرالمومنین علی بن ابیطالب علیه السلام:
اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شیئ الی یوم القیامه

در ایام سوگواری سالار شهیدان(ع) و در سالروز شهادت حضرت امام علی بن الحسین (علیهما السلام)، عروج ملکوتی مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی حاج سید محمد سعید حکیم (طاب ثراه) موجب اندوه فراوان گردید.


ایشان که از پیشگامان جهاد بر علیه دشمنان اسلام بودند در راه احقاق کلمه الحق و تبلیغ معارف ناب اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) از هیچ کوششی فرو گذار ننموده و تحمل زندان و شکنجه در رژیم بعث عراق خود گواه از جان گذشتگی این فقیه مجاهد بود و آثار علمی و فقهی فراوان از ایشان به یادگار مانده و ذخیره ای برای حوزه  های علمیه بشمار می آید.
معظم له از خاندان بزرگ علم و فقاهت و اجتهاد و جهاد و شهادت و تقوی بودند و اسوه و الگوی فاخری از صبر و مقاومت برای طلاب و فضلای حوزه های علمیه در سراسر عالم تشیع و جهان اسلام به شمار می رفتند.
نوآوری های علمی و فقهی در کنار خدمات دینی و تبلیغی این مرجع بزرگ و به ویژه سهم به یادماندنی ایشان در احیای مراسم پیاده روی اربعین و خدمات اجتماعی فرهنگی به کشور و ملت عراق از ایشان شخصیتی کم نظیر ساخته بود.


  اینجانب درگذشت این عالم ربانی را به محضر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، مراجع عظام تقلید، رهبر معظم انقلاب اسلامی، حوزه علمیه ‌نجف و حوزه های علمیه، بیت رفیع و خاندان رفیع حکیم و مخصوصا فرزندان معزز ایشان، شاگردان و ارادتمندان آن فقید سعید و بویژه حوزه های علمیه عراق تسلیت عرض نموده و از درگاه حضرت احدیت برای آن مرجع عالیقدر رحمت و رضوان و برای بازماندگان  محترم صبر و اجر مسئلت می نمایم.


ضمناً مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه، که مقرر بود روز شنبه ۱۳/۰۶/۱۴۰۰ برگزار شود، به سه شنبه تأخیر میافتد و روز شنبه حوزه های علمیه و حوزه قم تعطیل اعلام می شود.
 

عاش سعیدا و مات سعیدا.      

علیرضا اعرافی
مدیرحوزه های علمیه

پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور