مرکز مدیریت حوزه های علمیه
بنر شعار سال


پیامبر اکرم(ص)فرمودند:نشان منافق سه چيز است:سخن به دروغ بگويد،از وعده تخلف كند،در امانت خيانت نمايد./تحف العقول ص 316

تعاملات حوزه‌ علمیه و صداوسیما گسترش یابد

تعاملات حوزه‌ علمیه و صداوسیما گسترش یابد

مدیر حوزه های علمیه گفت: صداوسیمای تمدنی در طراز انقلابی نیازمند است در جهت نشر معارف اهل بیت علیهم السلام حضور پررنگی داشته باشد و در تولید برنامه های دینی در تبیین معارف الهی دینی و اهل بیتی(ع) نباید اشکال و صورت های ظاهری را لحاظ کند.

آیت الله اعرافی در دیدار مدیر شبکه قرآن و معارف ضمن بیان استفاده از ظرفیت دهه محرم و روز عاشورا در تبیین معارف اهل بیت علیهم السلام گفت: با تاکید بر ضرورت کار رسانه در جهت معارف قرآنی گفت: امروزه حوزه علمیه در عرصه های مختلف دارای طرح ها و مطالعات و ذخایر علمی غنی می باشد که این امر کار رسانه ای درخور فعالیت های علمی می طلبد؛ چرا که حوزه علمیه طرح‌های تحولی دانشی که دارای مباحث تخصصی و رشته های متناسب با نیاز روز است را مورد توجه قرار داده است.

عضو فقهای شورای نگهبان خاطرنشان ساخت: حوزه‌های علمیه در راستای رسالت های خود در دوره های مهارتی و پودمانی در صدد تولید محتوا می باشد و همچنین در این نهاد فاخر، شاهد منابع علمی و غنی در پایان نامه ها و مجلات علمی پژوهشی هستیم و می توان گفت، وجود انجمن های علمی حوزه ظرفیت بسیار بالای در زمینه گفتمان سازی علمی را دارد.

نگارش بیش از ۵۰ پایان نامه در مورد هوش مصنوعی توسط طلاب حوزه علمیه

وی در ادامه راه اندازی ستاد های راهبردی حوزه های علمیه را در جهت جریان سازی گفتمان انقلاب اسلامی در جامعه را امری مهم دانست و ابراز داشت: ستادهای راهبری حوزه که با حضور نمایندگان نهادهای مختلف و اعضای حقیقی فعال، تشکیل شده است می تواند در زمینه فرهنگ سازی و گفتمان سازی ارزش های انقلاب اسلامی جامعه را همراهی کند.

آیت الله اعرافی توجه حوزه های علمیه به هوش مصنوعی را امری مهم خواند و تصریح کرد: حوزه های علمیه در مباحث علمی و نخبگانی پیشرو بوده و در عصر حاضر با توجه به اهتمام یادگیری هوش مصنوعی، طلاب حوزه‌های علمیه برنامه‌های متعددی در این زمینه دارند که می تواند وجود بیش از ۵۰ پایان نامه در مورد هوش مصنوعی که مورد نگارش قرار گرفته است را نام برد.

وی توجه نخبگانی رسانه ها به ۱۰۰ سالگی باز تاسیس حوزه علمیه قم را مهم خواند و ابراز داشت: توجه رسانه ها به ۱۰۰ سالگی حوزه امری مهم است که باید به آن توجه داشته باشیم، لذا لازم است برنامه های تلویزیونی تهیه و تدوین شود و شبکه قرآن با توجه با رسالت های خود فعالیت های قرآنی حوزه علمیه که در ۱۰۰ سال اخیررقم خورده است را مورد توجه قرار دهد لذا در این راستا می توان به تفسیر المیزان و تفاسیر موضوعی که توسط بعضی از مراجع نگارش شده است نام برد همچنین تفسیرهای تخصصی معطوف به علوم انسانی و غیر علوم انسانی که گام مهمی در حوزه علمیه قم می باشد مورد توجه باشند.

 

تعاملات حوزه‌های علمیه و صدا و سیما تنها در کار میدانی گسترده می شود

عضو فقهای شورای نگهبان توجه تفسیر قرآن به زبان هنر را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان ساخت: ارائه تفاسیر قرآن کریم به زبان هنر در عرصه تفسیر و ترجمه باید مورد توجه باشد لذا صداوسیما در تولید برنامه های تفسیر باید پای کارباشد، چرا که این نهاد اطلاع رسانی همواره در جهت نشر و تبیین معارف الهی گام برداشته است.

وی لزوم همکاری بیشتر صداوسیما با حوزه‌های علمیه در جهت نشر معارف اهل بیت علیهم السلام را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان ساخت: صداوسیمای تمدنی در طراز انقلابی نیازمند است در جهت نشر معارف اهل بیت علیهم السلام حضور پررنگی داشته باشد و در تولید برنامه های دینی در تبیین معارف الهی دینی و اهل بیتی(ع) نباید اشکال و صورت های ظاهری را لحاظ کند.

آیت الله اعرافی در پایان گفت: با توجه به اینکه صدا و سیما در عرصه انتقال مفاهیم اسلامی تلاش بسیاری کرده است در ادامه راه در جهت پیشبرد اهداف متعالی نیاز است، تعاملات حوزه‌های علمیه و صدا و سیما گسترده شود و در جهت تحقق این امر مهم تنها به امضای تفاهم نامه نباید اکتفا شود، بلکه کارمیدانی بین این دو نهاد صورت بپذیرد.

اعتلای رویکرد معارفی شبکه قرآن تنها به واسطه همراهی نخبگان حوزه رقم می خورد

محمد حسین کشکولی مدیر شبکه قرآن در ادامه این دیدار ابراز داشت: شبکه قرآن در نشر معارف اهل بیتی و قرآنی توجه خود را به سمت قم قرار داده است و در تلاش است از ظرفیت های قرآنی این شهر مقدس بهره کافی را ببرد.

وی در ادامه در بیان تولیدات قرآنی ابراز داشت: شبکه قرآن در تبیین گفتمان انقلاب و حوزه علمیه دو برنامه تولید کرده است که یکی از آن برنامه «طاقچه» می باشد و در این برنامه به معرفی کتب دینی و گفتمان علمی انقلاب توجه شده است و همچنین برنامه «صدرا» دیگر برنامه تولیدی می باشد که معرفی پایان نامه های طلاب و دستاوردهای علمی حوزه و نخبگان آن در این برنامه مورد توجه قرار گرفته است.

مدیر شبکه قرآن تصریح کرد: توجه به جریان معارفی در شبکه قرآن مورد توجه جدی است و در این عرصه تولید مباحث قرآنی و هسته ای فکری نیازمند استفاده از تجارب نخبگان حوزه قم است که در این راستا در میدان برنامه های تولیدی به مباحث تفسیر و سبک زندگی اسلامی توجه می شود و امید است تحولی در رویکرد معارفی رقم بخورد که این امر نیازمند تولید محتوای دینی و نخبگان حوزوی است.

وی در پایان همراهی حوزه های علمیه در عرصه رسانه را امری مهم خواند و ابراز داشت: دغدغه بنده اعتلای رویکرد معارفی در شبکه قرآن و صداوسیما است که این امر مهم تنها به واسطه همراهی نخبگان حوزه رقم می خورد و همواره سعی می شود روایت انقلاب اسلامی که اسلام آن حوزه و امتداد آن جهان اسلام است در شبکه قرآن مورد توجه قرار گیرد.

پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور