تردیدی نیست که حوزه‌های علمیه و علمای متعهد در طول تاریخ اسلام و تشیع مهمترین پایگاه محکم اسلام در برابر حملات و انحرافات و کجروی‌ها بوده‌اند.

حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه)- منشور روحانیت

حوزه‌های علمیه باید کارخانه سازندگی انسان، سازندگی فکر، سازندگی کتاب، سازندگی مطلب، سازندگی مبلّغ، سازندگی مدرّس، سازندگی محقّق، سازندگی سیاستمدار و سازندگی رهبر باشد

بیانات امام خامنه‌ای( مدظله العالی ) در تاریخ  30/11/1370

 

«فَلَوْلاَ نَفَرَ مِن كُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طَائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَلِيُنذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ»

چرا از هر جمعیتی، گروهي براي فهم عميق دين حرکت نمی‏کنند تا هنگام بازگشت، مردم خودشان را هشدار دهند شاید مورد تأثیر قرار گیرند. ( توبه 122)

حوزه‏های علمیه شیعه همواره کانون تربیت نخبگان و فرزانگانی بوده است که رسالت پاسداری از معارف اسلامی و انتشار آن را در طول اعصار و قرون بر دوش داشته‏اند. عالمانی که با سلاح علم و عمل به اصلاح جوامع انسانی همت گمارده­اند.

آیین آسمانی اسلام که با ندای «اِقرَأ بِاسمِ رَبّک الّذی خَلَقَ»  برکرة خاکی فرود آمد، چنان بر تربیت این مرزبانان اعتقادی و مربیان انسانیت ارج نهاد که به اندک زمانی وجهة غالب اجتماع اسلامی، وجهة علم‏آموزی و دانش‏پژوهی گشت و در دامان گستردة آن، حوزه‏های پر رونق علمی و دانش‏های فراوان اسلامی پدید آمد.

 قرآن­کریم خود بنیانگذار حوزه‏های اسلام‏پژوهی و اسلام‏گستری است و فرمان «لِیتَفَقَّهوا فِی الدّینِ وَ لِینذِروا قَومَهُم إذا رَجَعوا إلَیهِم» را صادرکرد. پیام‏آور این کتاب، عالمان دینی را مثال ستارگان آسمان دانست که بدان‏ها تاریکی‏ها زدوده می­شود. امیرمؤمنان‏ علی(علیه السلام) در خطاب معروف خود به کمیل فرمودند:

هر آن کس را که نه دانشمند ربانی و نه دانش‏آموزِ در راه رستگاری باشد، فرومایه‏ای ناچیز است که به هر بانگی و با هر بادی به سویی روان گردد.

حوزه­های علمیه مرکز پرورش این دانشمندان ربانی است و طلبه همان آموزنده و جوینده‏ای است که در مسیر عالم شدن قرار گرفته است. طلبة امروز رهبر دینی و پیشوای فکری فردای جامعه است و گنجینه‏ای در اختیار دارد که بهره‏مندی از آن، معماری «تمدن بزرگ اسلامی» را در جامعة جهانی ضمانت می‏کند. بی‌تردید تلاش برای پرورش جامع طلاب و خدمت به فرایند رشد و تعالی آنان، مسیر آن آرمان جهانی را هموار می‌سازد و آن افق تابناک را نزدیک‌تر می‌سازد.

اکنون که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قطب تمدنی و مطرح شده است و اصلي‌ترين كانون تمدّن، كانون فرهنگي آن است و فعّال‌ترين كانون فرهنگي در دنياي اسلام نیز حوزه­های علميّه است؛ علاقه‌مندانی که با عزم و ارادة آهنین، مسیر سربازی امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و پاسداری از آیین حیات بخش الهی، متاع اندک دنیا را رها کرده و از برخورداری‌ها و نعمت‌های آن چشم پوشیده و در یک معاملۀ بزرگ با خدا، به سوی حوزه‌های علمیه روکرده‌‌اند تا بتوانند ضمن پیمودن فرایند تعلیم و تربیت اسلامی در حوزه­های علمیه نسبت به پاسخگوئی به نیازهای جامعه، نظام و بین­الملل در حوزه­های مختلف و مرتبط با ماموریت­های حوزه­های علمیه اقدام نمایند.

 مركز مديريت حوزه‏های علميه با استعانت از خداوند متعال، در سایه عنایات حضرت ولي‏عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و رهنمودهای مقام معظم رهبري«مدظله‌العالی» و مراجع عظام تقليد «ایدهم الله»، برای سال تحصیلی 1402-1401 از برادران داراي شرايط (به شرحي كه در اين دفترچه آمده) برای تحصیل در حوزه‏های علمیه، پذیرش می‌کند. اميد است دل‏ها بیش‌ازپیش به معارف الهی روشن‌شده و پویندگان این راه به عنوان پرچم‏دار اين حركت الهي، زمينه‏ساز ظهور و قيام منجي عالم بشريت باشند.

فهرست مطالب

بخش اول: تعاریف و اصطلاحات

واژه‌های کلیدی و کلماتی که در این دفترچه به‌کاربرده شده به شرح ذیل می‏باشد:

مدرسه علمیه:

واحد آموزشي که با اخذ مجوز از شورای گسترش مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه و مطابق با آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های ابلاغی می‏تواند فعاليت آموزشی داشته باشد و به اختصار مدرسه نامیده می‏شود.

داوطلب:

به فردی گفته می‏شود که پس از ثبت نام در سامانه، متقاضی پذیرش و تحصیل علوم دینی در مدارس علمیه تحت پوشش مرکز مدیریت حوزه‏های علمیه می‏باشد.

کمیسیون پذیرش:

این کمیسیون در مدیریت‏های استانی و مراکز مستقل تشکیل و به درخواست‏های متقاضیانی که در مراحل پذیرش با مشکلاتی روبرو می‏شوند رسیدگی می‏نماید.

گروه‏های تحصیلی:

به تقسیم‌بندی داوطلبان ورود به حوزه با توجه به مقطع تحصیلی کلاسیک گفته می‌شود که دارای سه گروه آموزشی و مطابق با جدول شماره(1) می‏باشد:

 

 

جدول شماره (1): تقسیم بندی گروه­های تحصیلی

گروه

پایه و مقطع تحصیلی

توضیحات

اول:

1- پایه هشتم و نهم دوره اول متوسطه،

2- پایه دهم دوره دوم متوسطه؛

تذکر: دانش آموزان دارای قبولی پایه‌های 8، 9، 10و 11 فقط مجاز به شرکت در مدارس مجری برنامه آموزشی جاری و جدید می‌باشند و مابقی پایه‌های تحصیلی علاوه بر مدارس دارای برنامه‌ آموزشی جاری و جدید، می‌توانند برنامه آموزشی سفیران هدایت را نیز انتخاب نمایند؛

دوم:

1- پایه یازدهم و دوازدهم دوره دوم متوسطه

2- دانشجوی دارای 30 واحد و کمتر از آن؛

سوم:

1- دانشجوی دارای بیش از 30 واحد

2- فارغ التحصیلان مقطع کاردانی و بالاتر.

 

  

بخش دوم: آشنایی با برنامه ‏های آموزشی حوزه‏های علمیه

نظام آموزشی حوزه‏های علمیه ضمن سه برنامه آموزشی جاری، جدید و سفیران هدایت ارائه می­شود که هریک از این برنامه‏ها شامل چند مقطع می‏باشد.

در ذیل شرح مختصری در خصوص این سه برنامه آموزشی و مقاطع آن‏ها ارائه می‏شود.

الف) برنامه آموزشی جاری و جدید

مشخصات این برنامه:

این برنامه آموزشی در محورهای آموزشي، پژوهشي، تربيتي و تهذيبي و با اهداف زیر ارائه می‏گردد.

 1. فراگيري علوم پايه و مقدماتي؛
 2. فهم عميق علوم و معارف اسلامي بر اساس قرآن و مكتب اهل‏بيت علیهم‌السلام؛‌
 3. تربيت عالمان صاحب نظر در رشته‏هاي علوم حوزوي؛
 4. توليد علم و انديشه ناب اسلامي؛
 5. تأمين نيازهاي فرهنگي و پژوهشي، پرورش انديشمندان حوزه و جوامع اسلامي؛
 6. تربيت عالمان و مبلّغان وارسته و متّقي؛
 7. تأمين نيازهاي معنوي جوامع اسلامي؛
 8. زمينه‏سازي تكامل و رشد فضايل انساني و سلوك معنوي.

مقاطع تحصیلی:

اولین مقطع تحصیلی (سطح یک):

 • در اولین مقطع از این برنامه طلاب، علوم پايه و مقدماتي از قبيل: ادبيات عرب و منطق را فرا گرفته و با علوم اسلامي از قبيل: فقه، اصول، علوم قرآني، تفسير، حدیث، اخلاق اسلامي، عقايد، تاريخ اسلام و تاریخ انقلاب اسلامي آشنا مي‏شوند.
 • این دو برنامه آموزشی در این مقطع از نظر محتوائی، عناوین و سرفصل‏های علوم، تفاوت چندانی ندارند فقط در برخی منابع درسی و نیز شیوه و ساعات ارائه دروس متفاوت هستند.
 • تحصيل در اين مقطع به صورت تمام وقت است، و مدت آن به طور متوسط پنج تا شش سال مي‏باشد.

مقاطع و سطوح تکمیلی (عالی):

طلاب پس از تکمیل و فارغ‌التحصیل شدن از اولین مقطع تحصیلی (سطح 1) می‌توانند به تربیت در سطوح 2 و 3 و 4 «عمومی» یا «گرایشی» حوزه به شرح ذیل ادامه تحصیل دهند.

1ـ سطوح تکمیلی 2 و 3 و 4 (عمومی):

در این سطوح دروس فقه و اصول، فلسفه و کلام به صورت استدلالی ارائه می‏گردد که با بالا رفتن سطوح، سطح استدلالی بودن دروس به تدریج ارتقا یافته و به حد استنباط و اجتهاد می‏رسد.

2ـ سطوح تکمیلی 2 و 3 و 4 (گرایشی و تخصصی):

در این سطوح دروس حوزوی به صورت تخصصی در 16 حوزه دانشی با بیش از 400 رشته و گرایش به طلابی که علاقه‌مند ادامه تحصیل در یکی از رشته گرایش‌های تخصصی حوزه باشند ارائه می‌گردد و طلاب می‌توانند به منظور ارتقاء بنیه علمی خود در یکی از رشته گرایش‌های تخصصی تعریف شده ادامه تحصیل دهند.

شانزده حوزه‏ دانشی حوزوی عبارتند از: «قرآن»، «حدیث»، «فقه و اصول»، «فقه، حقوق و قضای اسلامی»، «کلام، ادیان، فرق و مذاهب»،«منطق، فلسفه و عرفان»، «زبان و ادبیات عربی»، «اخلاق، تربیت و مشاوره»، «تاریخ و سیره»، «تبلیغ و ارتباطات»، «فرهنگ، هنر و تمدن اسلامی»،   «اقتصاد اسلامی»، «علوم اجتماعی»، «علوم سیاسی»، «روانشناسی»، «مدیریت»، می‏باشد[1]

ب) برنامه آموزشی سفیران هدایت

مشخصات این برنامه:

 • اين برنامه در محورهای آموزشي، تربيتي و تهذيبي و به منظور تربيت مبلغان توانمند جهت نشر احکام و معارف اسلامی و با اهداف زیر ارائه می‏گردد.
 1. فراگیری علوم پايه و مقدماتي؛
 2. توانمندي دربهره‏گيري از قرآن كريم و روايات اهل بيتعلیهمالسلام؛
 3. شناخت معارف اسلامي ازجمله تفسيرقرآن، مباحث كلامی، اخلاق، احكام، تاريخ اسلام و سيرة ائمة معصومين علیهم السلام؛
 4. آشنايي با علوم مربوط به مخاطب‏شناسي، همچون جامعه شناسی و روان شناسی؛
 5. بهره‏مندي از فنون سخنراني، كلاس‏داري و مهارتهاي تبليغي؛
 6. نهادينه شدن اخلاق اسلامي و حسن سلوك اجتماعي؛
 7. افزايش تقيّد نسبت به احكام شرعي و ارزشهاي ديني و اخلاقي؛
 8. رشد انگيزة دفاع از اسلام و نظام اسلامي.

مقاطع تحصیلی سفیران هدایت:

اولین مقطع تحصیلی سفیران هدایت:

 • در اولین مقطع از این برنامه؛ طلاب، علوم پايه و مقدماتي از قبيل: ادبيات عرب و منطق را فرا گرفته و با علوم اسلامی از قبیل فقه، اصول، عقاید، علوم قرآني و تفسير، حدیث، اخلاق اسلامي، عقايد، تاريخ اسلام، تاریخ انقلاب اسلامي، اديان و مذاهب، فنون تبلیغ و خطابه و روش تحلیل مسائل سیاسی آشنا مي‏شوند.
 • تحصيل در اين مقطع به صورت تمام وقت است، و مدت آن به طور متوسط پنج سال مي‏باشد.
 • طلاب در پایان دوره بر اساس تعهد تبلیغی، به مدت پنج سال برای تبلیغ احکام شرعی و معارف اسلامی به مناطق مورد نیاز اعزام می‏شوند.

مقطع تکمیلی در برنامه آموزشی سفیران هدایت:

طلاب پس از تکمیل اولین مقطع تحصیلی حوزوی سفیران هدایت (سطح 2) و فارغ‏التحصیل شدن از آن، می‏توانند در مقطع تکمیلی این برنامه (سطح 3) به شرح ذیل ادامه تحصیل دهند.

سطح 3 ناپیوسته:

در این دوره بنیه علمی و مهارتی فارغ‏التحصیلان سطح 2 سفیران هدایت ارتقاء یافته و کارآیی تبلیغی آن‏ها در سه گرایش «خطابه و سخنوری»، «تربیت کودک و نوجوان» و «نویسندگی» به صورت تخصصی ارتقا می‏یابد.

طول دوره­های تحصیلی و مدارک حوزوی:

میانگین طول دوره در هر یک از برنامه‌های آموزشی و مقاطع تعریف شده و شرائط عمومی ورود به هر یک از این برنامه‌ها و مقاطع و نیز مدرک صادره برای هر یک از فارغ‏التحصیلان آن‏ها مطابق با جدول شماره (2) می‏باشد.

برای اخذ مدرک سطوح 3 و 4، علاوه بر لزوم گذراندن دروس مربوطه، ارائه پایان نامه نیز لازم است.

جدول شماره (2): طول دوره­های تحصیلی و مدارک حوزوی

نوع برنامه

سطح

طول دوره

اعطای دانشنامه علمی

شرائط عمومی

برنامه آموزشی جاری و جدید

یک

5 تا 6 سال

سطح یک (کاردانی)

شرائط اولیه پذیرش

دو

2 سال

سطح دو (کارشناسی)

تکمیل سطح یک

سه

2 سال

سطح سه (کارشناسی ارشد)

تکمیل سطح دو

چهار

4 سال

سطح چهار (دکتری)

تکمیل سطح سه

سفیران هدایت

دو

5 سال

سطح دو (کارشناسی)

شرائط اولیه پذیرش

سه

3 سال

سطح سه (کارشناسی ارشد)

تکمیل سطح دو سفیران و تعهد تبلیغی

 

بخش سوم: شرائط پذیرش

برای پذیرش در حوزه‏های علمیه داشتن شرائط زیر لازم است:

شرایط عمومی پذیرش:

 1. اعتقاد و التزام به دین مبین اسلام و شیعه اثنی‏عشری؛
 2. اعتقاد و التزام عملی به ولایت‌ مطلقه فقیه و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران؛
 3. برخورداری از سلامت جسمی، روحی ـ روانی و اخلاقی؛
 4. داشتن انگیزه و استعداد مناسب برای تحصیل علوم دینی؛
 5. داشتن تابعیت كشور جمهوری اسلامی ایران؛
 6. داشتن شرط معدل تحصیلی (مطابق جدول شماره 4)؛
 7. داشتن شرط سنی (مطابق جدول شماره 3)؛
 8. نداشتن مشکل نظام‌ وظیفه عمومی؛
 9. رضایت ولی (برای داوطلبان دارای سن کمتر از 15 سال) جهت تحصیل در حوزه‌های علمیه؛
 10. کسب امتیاز لازم در هر مرحله و امتیاز نهایی از تمام مراحل پذیرش.
 11. نداشتن سابقه تحصیل رسمی یا سابقه اخراج (انضباطی یا تحصیلی) از مراکز حوزوی کشور؛

تبصره: هرکدام از شرایط سنی و نظام وظیفه به صورت مستقل و جداگانه در آغاز سال تحصیلی محاسبه می‏شود.

شرایط اختصاصی داوطلبان:

شرط اختصاصی پذیرش در برنامه آموزشی جاری و جدید:

 • داشتن تحصیلات حداقل اتمام پایه هشتم (متوسطه اول) برای پذیرش در مدارس علمیه برنامه آموزشی جاری و جدید الزامی است؛

نکته: دانش­آموزان مشغول به تحصیل در پایه هشتم، در صورت داشتن حداقل معدل لازم از دروس گذرانده شده در نیم سال اول، مشروط به ارائه قبولی پایه هشتم تا تاریخ 31/6/1401 می­توانند نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

شرط اختصاصی پذیرش در سفیران هدایت:

 • داشتن حداقل اتمام پایه دوازدهم (متوسطه دوم) برای پذیرش در مدارس علمیه سفیران هدایت الزامی است؛

نکته: دانش­آموزان مشغول به تحصیل در پایه دوازدهم، در صورت داشتن حداقل معدل لازم از دروس گذرانده شده در نیم سال اول، مشروط به ارائه قبولی پایه دوازدهم (دیپلم) تا تاریخ 31/6/1401 می­توانند نسبت به ثبت نام برای برنامه اموزشی سفیران هدایت اقدام نمایند.

 • برخی از استان‌ها و مدارس دارای شرایط خاصی مثل حفظ قرآن، شرط معدل خاص و … می‏باشند لذا لازم است داوطلب در موقع انتخاب استان و مدرسه دقت کافی داشته باشد.

حداکثر سن پذیرش با توجه به آخرین پایه و مقطع تحصیلی مطابق جدول شماره (3) محاسبه می‏شود.

جدول شماره (3): حداکثر سن پذیرش با توجه به آخرین پایه و مقطع تحصیلی

مقطع تحصیلی

داشتن معافیت تحصیلی

داشتن معافیت دائم

داشتن پایان خدمت

سن

متولد

سن

متولد

سن

متولد

پایه هشتم

18

01/07/1383

18

1383/07/01

20

1381/07/01

پایه نهم

18

1383/07/01

19

1382/07/01

21

1380/07/01

پایه دهم

18

1383/07/01

20

1381/07/01

22

1379/07/01

پایه یازدهم

18

1383/07/01

21

1380/07/01

23

1378/07/01

پایه دوازدهم، پیش­دانشگاهی ودیپلم

20

1381/07/01

22

1379/07/01

24

1377/07/01

دانشجوی کمتر 30 واحد قبولی

20

1381/07/01

23

1378/07/01

25

1376/07/01

دانشجوی بیش از 30 واحد قبولی

21

1380/07/01

24

1377/07/01

26

1375/07/01

دارای مدرک کاردانی

22

1379/07/01

24

1377/07/01

26

1375/07/01

دارای مدرک کارشناسی

24

1377/07/01

26

1375/07/01

28

1373/07/01

دارای مدرک کارشناسی ارشد

28

1373/07/01

28

1373/07/01

30

1371/07/01

دارای مدرک دکتری

30

1371/07/01

30

1371/07/01

32

1369/07/01

تبصره 1: مبنا و ملاک محاسبه شرط سنی، نظام وظیفه و مدرک تحصیلی ابتدای سال تحصیلی 1402-1401  (01/07/1401) است.

تبصره 2: درخواست متقاضیان دارای اضافه سن (حداکثر سه سال) مشروط به دارا بودن پایان خدمت یا معافیت دائم از طریق کمیسیون پذیرش استان قابل پیگیری است.

تبصره 3: لازم است داوطلبان تا قبل از شروع سال تحصیلی، مدرک فارغ التحصیلی یا انصراف قطعی از تحصیل در مدرسه یا دانشگاه را ارائه نمایند.

تبصره 4: متقاضیانی که در دوران تحصیل، دو مرتبه اقدام به انصراف از تحصیل نموده‌اند، حتماً باید دارای کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم باشند.

حداقل معدل کلاسیک لازم برای پذیرش در حوزه‏های علمیه با توجه به آخرین پایه و مقطع تحصیلی و انتخاب محل تحصیل مطابق جدول شماره (4) محاسبه می‏شود.

جدول شماره (4): جدول معدل به تفکیک گروه آموزشی و منطقه انتخابی برای تحصیل

مقطع

رشـتـه

استان محل سکونت (غیراز مناطق محروم)

مناطق محروم (بومی و غیربومی)

تحصیل در سایر مناطق(غیربومی)

تحصیل در شهر قم (غیربومی)

گروه ‏اول

کلیه رشته‌ها

16

14 (فقط بومی)

*

*

گروه ‏دوم

کلیه رشته‏ها غیراز ریاضی و تجربی

15

13

17

18

رشته‌های ریاضی و تجربی

14

12

16

17

گروه ‏سوم

رشته‌های عمومی

(علوم انسانی، هنر، زبان خارجه، سایر)

14

12

15

15

رشته‌های علوم پایه (رشته‌های فنی مهندسی و علوم پزشکی)

13

12

13

13

 

تذکر 1: داوطلبان گروه اول فقط در استان محل سکونت خود مجاز به انتخاب مدرسه هستند.

تذکر 2: محاسبه معدل داوطلبان ساکن در استان‏های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی در هر یک از استان‏های همجوار مطابق معدل استان محل سکونت (بومی) محاسبه می‏گردد.

لازم است میانگین معدل سه سال پایانی دانش‏آموزان متوسطه و دو مقطع پایانی دانشگاهیان مطابق معدل ذکر شده در جدول معدل باشد. – لازم است حداقل هر یک از معدل‏ها 12 و میانگین آن‏ها مطابق جدول یاد شده باشد.

 

راهنمای درج معدل‏های مورد نیاز در سامانه مطابق جدول شماره (5) می‏باشد.

 

جدول شماره (5): راهنمای درج معدل‏های مورد نیاز در سامانه

مقطع

وضعیت تحصیل

معدل مورد نیاز

کلیه پایه‌های دوره

متوسطه اول و دوم

اشتغال به تحصیل در هر مقطع

معدل آخرین نیم‏سال + معدل سال ماقبل + معدل دو سال قبل به صورت جداگانه

فارغ التحصیلان هر مقطع

معدل سال آخر + معدل سال ماقبل آن + معدل دو سال قبل‏تر به صورت جداگانه

کلیه مقاطع دانشگاهی

اشتغال به تحصیل در هر مقطع

معدل واحدهای گذرانده شده در آخرین مقطع + معدل آخرین مدرک اخذ شده

فارغ التحصیلان هر مقطع

معدل دو مقطع پایانی

پذیرش از طریق کمیسیون

داوطلبانی که برخی از شرائط اولیه را ندارند با رعایت نکات ذیل می‏توانند درخواست پذیرش خود را از طریق سامانه پذیرش برای کمیسیون‏های پذیرش استانی ثبت نمایند.

 • کسر معدل حد اکثر 2 نمره نسبت به جدول معدل مشروط به اینکه از 12 کمتر نباشد؛
 • اضافه سن حداکثر 3 سال نسبت به جدول سنی مشروط به داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم از نظام وظیفه؛

تبصره 1: افراد مذکور در صورت داشتن ویژگی خاصی که بتواند جبران کننده کمبود شرائط اولیه (کسر 2 نمره معدل و اضافه 3 سال سن) باشد و همچنین موافقت کمیسیون مربوطه می‏توانند در مراحل پذیرش شرکت نمایند.

تبصره 2: مرجع تشخیص ویژگی خاص کمیسیون مذکور است.

تبصره 3: در صورت موافقت کمیسیون، لازم است داوطلب مطابق همین دفترچه در تمامی مراحل پذیرش شرکت و امتیازات لازم را کسب نماید.

اولویت‌ها و ویژگی‏های مؤثر در امتیاز نهائی:

به منظور ارج نهادن به خانواده‌های محترم ایثارگران و اهمیت دادن به فعالیت‌های دینی مذهبی، علمی و فرهنگی، دارندگان ویژگی‏های جدول شماره (6) از امتیاز برخوردار بوده و در صورت داشتن شرائط اولیه و کسب امتیاز لازم در مراحل پذیرش، در اولویت پذیرش خواهند بود.

جدول شماره (6): اولویت‌ها و ویژگی‏های مؤثر در امتیاز نهائی

عنوان ویژگی یا شاخصه

امتیاز

 

عنوان ویژگی یا شاخصه

امتیاز

حافظ کل قران (26 تا 30)

10

 

فرزند شهید و مفقود

8

حفظ 21 تا 25 جزء قرآن

8

 

فرزند آزاده

4

حفظ 16 تا 20 جزء قرآن

6

 

فرزند جانباز حداقل 50 درصد

6

حفظ 11 تا 15 جزء قرآن

4

 

برادر شهید

2

حافظ 6 تا 10 جزء قرآن

2

 

فرزند اساتید حوزه

4

حافظ کل نهج‌البلاغه

10

 

بومی (پذیرش در استان محل سکونت خود)

2

حافظ دو سوم نهج‌البلاغه

6

 

ساکنین مناطق محروم

2

حافظ یک سوم نهج‌البلاغه

2

 

قاری قرآن دارای مقام کشوری

4

حافظ کل صحیفه سجادیه

10

 

فرزند روحانی

2

حافظ دو سوم صحیفه سجادیه

6

 

دارندگان رتبه 3رقمی درکنکور سراسری

10

حافظ یک سوم صحیفه سجادیه

2

 

دارندگان رتبه‌های برتر در المپیادهای علمی کشور

10

   

دارندگان رتبه‌های برتر در جشنواره خوارزمی

10

   

دارندگان رتبه برتر در مدارس تیزهوشان متوسطه اول و دوم

8

تبصره 1: لحاظ امتیازات مذکور مشروط به وجود شرایط اولیه و کسب امتیاز لازم در تمام مراحل پذیرش می‏باشد.

تبصره 2: برای دارندگان چند ویژگی حداکثر 20 امتیاز از مجموع امتیازات مذکور لحاظ خواهد شد.

تبصره 3: پس از جمع‌بندی امتیازات، اولویت پذیرش با متقاضیان دارای بالاترین معدل، امتیاز و رتبه از بین داوطلبان پذیرش می‏باشد.

تبصره 4: بارگذاری مدارک مربوط به ویژگی‌های انتخابی الزامی است.

تبصره 5: در صورت احراز توانمندی یا ویژگی خاص توسط کمیسیون پذیرش استان در داوطلب، حداکثر دو امتیاز، برای داوطلب لحاظ می‌شود.

تعهدات داوطلب:

سپردن تعهد توسط داوطلب در خصوص موارد زیر الزامی است:

 1. رعایت شئون اخلاقی، رفتاری، سیاسی و اجتماعی؛
 2. حضور مستمر و رشد تحصیلی مناسب و مطابق با ضوابط آموزشی؛
 3. رعایت آئین‌نامه و مقررات مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه و مدرسه محل تحصیل؛
 4. قبول مأموریت‌های محوله از طرف مرکز مدیریت پس از اتمام هر سطح؛
 5. انجام دوره تبلیغی برای متقاضیان تحصیل در برنامه آموزشی سفیران هدایت مطابق با ضوابط مربوطه؛
 6. عدم اشتغال غیرحوزوی (اعم از اشتغال تمام‌وقت، پاره‌وقت، تحصیلی یا غیر تحصیلی)، حداقل تا پایان اولین مقطع حوزوی (سطح یک در برنامه آموزشی جاری و جدید و سطح دو در برنامه آموزشی سفیران هدایت)؛
 7. عدم تحصیل هم‌زمان با حوزه در مراکز دانشگاهی تا پایان سطح دو حوزه‌های علمیه؛
 8. عدم کتمان بیماری‏های خاص در مراحل پذیرش.

تبصره 1: عدم رعایت بند 6 به منزله انصراف از حوزه تلقی شده و داوطلب از کلیه مزایای تحصیلی محروم می‌گردد.

تبصره 2: در صورت عدم رعایت تعهدات مذکور، تصمیم‌گیری در خصوص طلبه و یا داوطلب بر عهده مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهد بود.

برخی ضوابط و نکات مهم در مورد نظام وظیفه:

 1. افرادی که قبل از سن مشمولیت (18سالگی) هستند و از پایه یازدهم یا پیش‏دانشگاهی فارغ‏التحصیل شده‏اند، تا 6 ماه بعد از زمان ورود به سن مشمولیت مجاز به ثبت‌نام در حوزه می‏باشند.
 2. محاسبه وضعیت سنی و نظام‏ وظیفه دانش‏آموزان مدارس شبانه و یا آموزش از راه دور همانند دانش‏آموزان روزانه محاسبه می‏گردد.
 3. با توجه به این‏که تحصیل هم‌زمان در حوزه و دانشگاه، مغایر با قوانین سازمان وظیفه عمومی می‏باشد لذا فرد موظف است برای پذیرش در حوزه علمیه، اصل مدرک فارغ‏التحصیلی و یا انصراف رسمی خود را ارائه نماید. در غیر این‏صورت پذیرش آنان ملغی خواهد شد.
 4. کلیه فارغ‏التحصیلان دوره متوسطه، دانشگاهی و یا کسانی‏که قصد انصراف از دانشگاه را دارند، در صورتی مجاز به پذیرش می‏باشند که از تاریخ فارغ التحصیلی یا انصراف آنان بیش از یک سال نگذشته باشد.
 5. مطابق با قانون نظام وظیفه ترخیص سربازان حین خدمت، فارغ‏التحصیلان مقطع دیپلم و بالاتر، به شرط نداشتن غیبت اولیه و همچنین رعایت شرط سنی برای تحصیل در حوزه‏های علمیه امکان‌پذیر می‏باشد.
 6. افراد دارای برگه آماده به خدمت «بدون غیبت و اضافه خدمت» که تاریخ اعزام آن‌ها بعد از شروع سال تحصیلی حوزه علمیه باشد، مجاز به ثبت‌نام می‏باشند.
 7. متقاضیانی که در دوران تحصیل در مقطع دیپلم یا دانشگاه، دو مرتبه اقدام به انصراف از تحصیل نموده‌اند، حتما باید دارای کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم باشند.
 8. افرادی که از دانشگاه اخراج آموزشی شده‌اند برای ورود به حوزه نیاز به ارائه پایان خدمت و یا معافیت دائم دارند.
 9. افرادی که از حداکثر سنوات تحصیل خود (سنوات ارفاقی) استفاده کرده‌اند برای پذیرش در حوزه نیاز به ارائه پایان خدمت و یا معافیت دائم دارند.

بخش چهارم: مراحل و فرایند پذیرش

پذیرش نهایی داوطلب و برخورداری از خدمات حوزوی منوط به احراز شرائط اولیه هنگام ثبت‌نام و شرکت و کسب امتیاز لازم از سایر مراحل و کسب امتیاز نهایی لازم می‌باشد.

ü ثبت‌نام؛

ü آزمون ورودی؛

ü دوره میثاق طلبگی؛

ü سنجش سلامت؛

ü انتخاب مدرسه و نهایی شدن آن؛

ü مصاحبه و مشاوره؛

ü تحقیقات محلی.

ثبت‌نام:

 1. هر داوطلب جهت پذیرش در حوزه‏های علمیه لازم است در سامانه پذیرش حوزه‏های علمیه از طریق پایگاه اطلاع رسانی پذیرش حوزه‏های علمیه به آدرس ismc.ir ثبت نام نماید.
 2. لازم است داوطلب در مراحل ثبت نام سامانه‌ای با استفاده از کارت بانکی عضو شبکه شتاب نسبت به پرداخت مبلغ سیصد هزار ریال اقدام نماید.

توجه: مبلغ واریزی قابل استرداد نمی‌باشد لذا لازم است با آگاهی کامل از شرائط و ضوابط مندرج در این دفترچه و نیز دقت کافی در موقع پرداخت وجه اقدام به ثبت نام نمایید.

 1. در مراحل ثبت نام لازم است اطلاعات هویتی، اطلاعات مربوط به محل سکونت، اطلاعات تحصیلی و ویژگی‏های خود را به صورت کامل، دقیق و مطابق اسناد مربوطه ثبت و اسناد آن نیز بارگذاری شود.
 • مدارک مورد نیاز در ثبت نام:

عکس جدید 4 * 3، کارت ملی، مدارک تحصیلی، مدرک نظام وظیفه عمومی (برای دارندگان پایان خدمت و یا معافیت دائم) و گواهی معتبر نسبت به ویژگی­ها

توجه: قبل از اقدام به ثبت نام مدارک درخواستی با فرمت JPG و یا  JPEG، با وضوح مناسب و حجم کمتر از 200 کیلو بایت اسکن شده باشد

 1. علاوه بر اطلاعات و مدارک مذکور، لازم است با توجه به آخرین پایه تحصیلی خود، گروه، برنامه آموزشی، استان و مدرسه مورد نظر خود را نیز انتخاب نمایید.

انتخاب مدرسه و نهایی شدن آن:

 1. لازم است داوطلب بعد از ثبت اطلاعات اولیه خود در سامانه؛ گروه، برنامه آموزشی و مدرسه مورد علاقه خود را نیز بر اساس شرائط و نکات ذکر شده در این دفترچه انتخاب نمایید.
 2. هر داوطلب می‏تواند حداکثر 5 مدرسه را برای محل تحصیل خود انتخاب نماید. (مدارس انتخابی هیچ‏گونه اولویتی نسبت به هم ندارند.)
 3. جهت‏نهایی شدن یکی از مدارس انتخابی، لازم است داوطلب بعد از تکمیل ثبت‌نام، با مدرسه مورد نظر تماس گرفته و یا مراجعه حضوری داشته باشد. (آدرس و شماره تماس مدیریت‌های استانی و مدارس‏علمیه سراسر کشور در پیوست شماره 3 ذکر شده است.)
 • علاوه بر نهایی شدن مدرسه، لازم است داوطلب در تمامی مراحل پذیرش شرکت و امتیاز لازم را کسب نماید
 1. قبل از قطعی شدن مدرسه محل تحصیل در زمان‏بندی تعریف شده امکان ویرایش و تغییر مدرسه از طریق سامانه وجود دارد.
 2. پس از اعلام و ثبت موافقت مدرسه در سامانه لازم است داوطلب جهت نهائی شدن مدرسه یکی از مدارس دارای موافقت اولیه را با مراجعه به سامانه نهائی سازد.
 3. پس از نهائی شدن مدرسه محل تحصیل، تغییر مدرسه با محدودیت روبرو بوده و فقط از طریق مدیریت‌های استانی امکان‌پذیر است.

توجه: مغایرت یا نقص در مدارک و اطلاعات درخواستی، موجب ابطال ثبت‌نام و منتفی شدن پذیرش داوطلب می‏گردد.

آزمون ورودی

به منظور ارزیابی علمی و سنجش توانائی داوطلبان در علوم پایه و پیش‌نیاز علوم حوزوی، آزمون ورودی برگزار می‌شود.

كلیه داوطلبان تحصیل در حوزه‌‌های علمیه باید در آزمون كتبی شركت نموده و امتیاز لازم را كسب نمایند.

تبصره 1: داوطلبان دارای ویژگی‏های زیر از شرکت در آزمون ورودی معاف بوده و کل امتیاز آزمون برای داوطلب لحاظ می‏شود:

 • حافظین كل قرآن یا نهج البلاغه و یا صحیفه سجادیه؛
 • دارندگان رتبه سه رقمی یا کمتر از آن، در کنکور سراسری؛
 • دارندگان رتبه‌های برتر در مسابقات، المپیاد‌های علمی کشوری و جشنواره خوارزمی.

تبصره 2: لازم است هر داوطلب یکی از مراکز برگزاری آزمون را هنگام ثبت نام انتخاب نماید.

با توجه به متمرکز و یکسان بودن آزمون، تفاوتی در محل‏های آزمون وجود ندارد لذا جهت سهولت خود نزدیک‏ترین مکان آزمون به محل زندگی خود را انتخاب نمایید.

 1. لیست منابع آزمون برای گروه‏های مختلف تحصیلی در سایت اطلاع رسانی سنجش و پذیرش ذکر شده است.
 2. آزمون ورودی حوزه در 3 گروه جداگانه (مطابق گروه­بندی تعریف شده) برگزار می­شود.
 3. آزمون هر گروه شامل 50 سوال تستی و مدت زمان پاسخگوئی به آن 75 دقیقه می­باشد.
 4. آدرس دقیق محل برگزاری آزمون در کارت ورود به جلسه ذکر خواهد شد.

مصاحبه و مشاوره:

به منظور شناسایی ابعاد شخصیتی، تربیتی و انگیزشی؛ مصاحبه و مشاوره حضوری به عمل خواهد آمد.

برای آگاهی از زمان و محل برگزاری مصاحبه و مشاوره، بعد از تکمیل ثبت‏نام با مدیریت استان مورد نظر خود تماس حاصل نمایید.

دوره میثاق طلبگی:

دوره «میثاق طلبگی» در دو بخشِ تربیتی و آموزشی با عنوان «میثاق تربیتی» و «میثاق آموزشی» بر اساس ضوابط و شرایط مربوطه برگزار می‌گردد.

لازم است داوطلبان پس از شرکت و کسب امتیاز لازم در «مصاحبه و مشاوره»، در دوره «میثاق طلبگی» شرکت نمایند.

 • میثاق تربیتی:

«میثاق تربیتی» در یک دوره 5 تا 10 روزه تربیتی و جهت آشنایی داوطلبان با محیط و برنامه‌های آموزشی و تربیتی حوزه‌های علمیه، برگزار می‏شود. در این دوره مباحثی با محوریت اخلاق و تهذیب با موضوعاتی همچون زی طلبگی، رسالت‌ها و برنامه‌های آموزشی و تربیتی حوزه، جایگاه حوزه، و ارکان مدیریتی و تصمیم‌گیری ارائه می‌گردد.

 • میثاق آموزشی:

«میثاق آموزشی» در یک دوره آموزشی و به منظور بررسی و سنجش میزان استعداد داوطلبان نسبت به فراگیری علوم حوزوی برگزار می‌گردد.

این دوره به یکی از دو روش زیر و با انتخاب مدرسه برگزار می‏شود.

الف) دوره سی روزه آموزشی قبل از شروع سال تحصیلی                                          ب) دوره آموزشی نیم‏سال اول تحصیلی

 • تحقیقات محلی:

به‌ منظور احراز صلاحیت‌های اخلاقی، اجتماعی و سیاسی داوطلب تحقیقات میدانی به ‏عمل خواهد آمد.

 • سنجش سلامت:

به منظور احراز سلامت جسمی داوطلب، آزمایشات پزشکی مورد نیاز، توسط مرکز خدمات حوزه‏های علمیه استان‏ها و با هماهنگی مرکز امور طلاب و دانش آموختگان انجام می‌گیرد.

پذیرش نهایی:

 1. داوطلب پس از گذراندن تمام مراحل مربوط به پذیرش و کسب امتیاز لازم در هر مرحله و همچنین کسب حداقل امتیاز نهایی از مجموع مراحل، به عنوان طلبه رسمی شناخته شده و پس از دریافت شماره پرونده تحصیلی رسمی، مطابق ضوابط از کلیه خدمات و مزایای حوزوی برخوردار می‏گردد.
 2. در صورت عدم احراز شرائط اولیه، عدم شرکت داوطلب در برخی مراحل تعریف شده و یا عدم کسب امتیاز لازم از مجموع مراحل پذیرش نهایی داوطلب منتفی خواهد شد.
 3. داوطلبانی که نسبت به نتیجه هر یک از مراحل پذیرش اعتراض داشته باشند می‌توانند تقاضای تجدید نظر خود را حداکثر تا یک هفته پس از اعلام نتایج، به مدیریت استان مربوطه ارائه نمایند.

تبصره 1: اعلام اعتراض می‌بایست به ‌صورت كتبی و صرفاً از سوی داوطلب یا نماینده وی ـ که به‌صورت مکتوب معرّفی شده است ـ در مهلت مقرر انجام گیرد.

تبصره 2: در صورت عدم اعتراض یا اعتراض خارج از مهلت مقرّر، نتایج اعلامی، قطعی تلقّی می‌شود.

بخش پنجم:تقویم پذیرش و مراحل آن

مراحل پذیرش حوزه­های علمیه مطابق با جدول زمانبندی (جدول شماره (7)) انجام می­پذیرد که داوطلبان مطابق با آن پیگیر مراحل پذیرش خود باشند.

جدول شماره (7): تقویم پذیرش و مراحل آن

عنوان

تاریخ شروع

توضیحات

ثبت‌نام و ویرایش اطلاعات

01/12/1400

با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سنجش و پذیرش حوزه

پایان ثبت‌نام

15/02/1401

زمان ثبت‌نام به اتمام می‌رسد ولی ویرایش ثبت‌نام ادامه دارد

مصاحبه و مشاوره

15/12/1400

با مراجعه و یا ارتباط با مدیریت استان

دوره میثاق تربیتی

15/03/1401

با مراجعه و یا ارتباط با مدیریت استان

هماهنگی و توافق اولیه با مدرسه

15/02/1401

با مراجعه و یا ارتباط با مدرسه

تایید نهایی مدرسه

11/04/1401

با هماهنگی مدرسه و مراجعه به سامانه پذیرش

دریافت کارت ورود به آزمون ورودی

27/04/1401

با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سنجش و پذیرش حوزه

آزمون ورودی

31/04/1401

مرکز آزمون انتخابی توسط خود داوطلب

اعلام نتایج آزمون

25/05/1401

با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سنجش و پذیرش حوزه

دوره میثاق آموزشی

25/05/1401

با مراجعه به مدرسه نهایی شده

شروع سال تحصیلی

15/06/1401

با مراجعه به مدرسه نهایی شده

آدرس پایگاه اطلاع رسانی سنجش و پذیرش حوزه­های علمیه

 paziresh.ismc.ir

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت راهنمایی به پایگاه اطلاع رسانی سنجش و پذیرش حوزه‏های علمیه و یا در ساعات اداری به مدیریت‏های استانی و مدارس علمیه تحت پوشش مرکز مدیریت حوزه‏های علمیه در سراسر کشور مراجعه و یا تماس حاصل نمایید.

* شناخت‌نامه مدارس، لسیت مدیریت‏های استانی و مدارس علمیه همراه با شماره تماس و آدرس در سایت اطلاع رسانی سنجش و پذیرش بارگذاری شده است.

[1] – جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رشته‏ها و گرایش‏های تخصصی حوزه‏های علمیه به درختواره رشته‏ها و گرایش‏های تخصصی حوزه‏های دانشی علوم اسلامی به سایت اطلاع رسانی سنجش و پذیرش مراجعه نمایید