قال رسول الله (ص)

«مَنْ سَمِعَ رَجُلاً يُنادى يا لَلْمُسْلِمينْ فَلَمْ يُجِبْهُ فَلَيْسَ بِمُسْلِم»

کسى که صداى انسانى را بشنود که فریاد مى زند: اى مسلمانان به دادم برسید و کمکم کنید،

کسى که این فریاد را بشنود و پاسخ نگوید، مسلمان نیست

کافی جلد 2 صفحه 164

آیت الله اعرافی: معارف حسینی به گوش عالمیان رسانده شود / مردم غزه طعم شیرین حیات حسینی را می چشند

مدیر حوزه‌های علمیه در پیامی به سومین اجلاس نخبگان منابر شیعه، عاشورا را دانشنامه استقامت خواند و بر ضرورت رساندن معرف حسینی به همه جهانیان تاکید کرد تا از رهگذر آن طعم شیرین حیات حسینی را بچشند.

 متن پیام آیت الله علیرضا اعرافی به سومین اجلاس نخبگان منابر شیعه در کربلای معلی بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

و فَدَیْناهُ بِذِبْحٍ عَظِیمٍ و لا حول و لا قوه إلا بالله العلی العظیم

وجود مبارک سیدالشهداء سبط نبی مکرم اسلام امام حسین(علیه السلام) شخصیتی آسمانی هستند که با ایثار و شجاعت، طبق اصول اسلامی و انسانی، به مقاومت و مبارزه علیه ظلم و ستم طاغوتیان زمان ایستادند. این امام همام در واقعه ی مولمه ی کربلا برای همیشه تاریخ بشریت را تحت تأثیر قرار داده و نشان دادند که ایمان، ایثار و شجاعت برای دفاع از حق و عدالت ارزشمند و حیاتی است.

نه تنها شیعیان بلکه آزادی خواهان تاریخ نیز سیدالشهداء علیه السلام را به عنوان یک الگوی اخلاقی و معراجی برای عدالت جویان جهان دانسته و اهمیت فراوانی به ترویج اخلاقیات و ارزش‌های انسانی که امام حسین ما را بدان رهنمون ساخته اند، می‌دهند.

در این میان، پیراهن مبارک سیدالشهداء علیه السلام سند و نماد تامی است از خون هایی که در روز عاشورا شجاعانه در راه ایمان به معبود، استقامت در راه حق، عدالت و ظلم ستیزی ریخته شد که پرداختن به این دانشنامه ی استقامت، در این برهه فرصتی مناسب برای بررسی عمیق فرهنگی و تاریخی واقعه عاشورا است تا بدون آن که ذره ای بر اتحاد میان مسلمانان جهان خدشه وارد نماید به خونخواهی آن مظلوم تاریخ بپردازد و از این رهگذر بتواند معارف و حقایقی که آن وجود نازنین برایش بذل مهجه نمود را به گوش عالمیان برساند.

اینجانب از همه‌ی علما، شعرا، مرثیه سرایان، نویسندگان، ذاکران، هنرمندان و فرهیختگانی که با قلم، هنر و کلام خود در راستای جهانی سازی این نماد موثق شیعه اقدام نموده اند تشکر می کنم و از شرکت کنندگان سومین اجلاسیه نخبگان منابر شیعه که از ملیت های مختلف در کربلای مقدسه گردهم آمده اند التماس دعای خیر دارم و امیدوارم در آینده ای نزدیک با ظهور موفور السرور منتقم آل الله علیهم صلوات الله یک بار دیگر تحت این لوا جمع شده و با برافراشتن قمیص الحسین علیه السلام ظلم، جور و بی عدالتی از سراسر جهان مرتفع گردد و تمامی مستضعفان جهان خصوصاً مردم مظلوم غزه، طعم شیرین حیات حسینی را به جان بچشند.

هزار خرقه عوض کرد روزگار و هنوز
حدیث پیرهن کهنه ی تو پا برجاست

طوبی لکم و حسن مآب

علیرضا اعرافی
مدیر حوزه‌های علمیه کشور
۱۲ خرداد ۱۴۰۳

چاپ
پست الکترونیک
تازه ترین اخبار